Beneficjentami nowych przepisów są także adwokaci i osoby ubiegające się o taki status.
Przy egzaminie wstępnym na aplikację adwokacką nie ma już potrzeby składania oryginału albo urzędowego odpisu dyplomu ani też poświadczonej notarialnie kopii oryginału dyplomu ukończenia wyższych studiów prawniczych czy zaświadczenia o zdaniu egzaminu magisterskiego.
Teraz wystarcza kopia dokumentu potwierdzającego ukończenie wyższych studiów prawniczych albo zaświadczenie o zdaniu egzaminu magisterskiego. Uchylono też konieczność przedstawiania informacji o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. To nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy, bo za udzielenie informacji z Krajowego Rejestru Karnego pobierana jest bowiem opłata (50 zł za informację o osobie).
Magisterka na ostatnią chwilę
Zamiast dokumentów świadczących o uzyskaniu dyplomu przyszły aplikant może też złożyć zaświadczenie, z którego wynika, że zdał wszystkie egzaminy i odbył praktyki przewidziane w planie wyższych studiów prawniczych oraz ma wyznaczony termin egzaminu magisterskiego.
Jednak by zostać dopuszczonym do egzaminu wstępnego, taki kandydat ma obowiązek zdać egzamin, zanim podejdzie do próby dostania się na aplikację. Gdy tego dokona, składa dokumenty, o których wyżej (np. zaświadczenie o zdaniu egzaminu). Robi to w siedzibie komisji kwalifikacyjnej nie później niż siedem dni przed terminem egzaminu na aplikację.