Adwokaci rozpoczynający sprzedaż w trakcie roku podatkowego (2011 lub 2012) mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych do kwoty 20 000 zł. Zwolnienie traci moc z dniem przekroczenia tej kwoty, co jest równoznaczne z ewidencjonowaniem na kasie fiskalnej każdej kolejnej sprzedaży. Wymienione limity obejmują wyłącznie sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Nie wlicza się do nich sprzedaży na rzecz innych podmiotów, w tym przychodów z tzw. „urzędówek”.
Adwokaci mogą ponadto, na podstawie załącznika do rozporządzenia, korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania obrotów na kasie fiskalnej z tytułu wyświadczenia usług udokumentowanych fakturą, w której zawarte są w szczególności dane identyfikujące odbiorcę, jeżeli liczba wszystkich dokonanych operacji świadczenia usług w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, zaś liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20. Dla osób, które rozpoczęły działalność gospodarczą w drugiej połowie 2011 lub 2012 r. powyższe limity wynoszą odpowiednio: 25 i 10.
Zwolnione z ewidencjonowania jest świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (na rachunek podatnika), pod warunkiem prowadzenia ewidencji, z której jednoznacznie wynika jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła. Zwolnienie to uprawnia więc podmioty przyjmujące wynagrodzenie od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych wyłącznie na konto w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo–kredytowej do skorzystania ze zwolnienia w zakresie ewidencjonowania obrotu na kasie fiskalnej w roku 2011 i 2012 bez względu na wysokość obrotów z tymi podmiotami.
Adwokaci, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie na kasie fiskalnej sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych, za które zapłata w całości następuje na konto bankowe za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej w roku 2011 (lub rozpoczną ewidencjonowanie w roku 2012) mogą nie ewidencjonować tych obrotów na kasie fiskalnej, pomimo że inne obroty (opłacone gotówką), na rzecz w/w osób, winny być zafiskalizowane.
... jakie sankcje
Podatnicy, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie na kasie fiskalnej nie mogą zaprzestać prowadzenia ewidencji, poza przypadkami dopuszczanymi przepisami prawa, bez względu na wielkość obrotu w kolejnych latach, nawet w przypadku rozpoczęcia ewidencjonowania bez wyraźnego obowiązku wynikającego z w/w przepisów.
Zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o VAT, zaprzestanie ewidencjonowania lub nie fiskalizowanie obrotu zagrożone jest karą za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe; ewentualnie sankcją w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji.