Kazachstan jest dziewiątym co do wielkości państwem świata, a jego gospodarka rozwija się w błyskawicznym tempie. Dochód narodowy brutto wynosi prawie 14.000 dolarów na mieszkańca. Państwo to jest największym na świecie eksporterem uranu, jednym z najważniejszych eksporterów ropy naftowej, gazu ziemnego i bawełny. Kazachstan jest także znaczącym partnerem handlowym Polski (obroty ok. 2 mld dolarów). - Rośnie zatem jego znaczenie polityczno-gospodarcze, jednak przestrzeganie praw obywateli - zdaniem polskiej adwokatury - pozostawia wiele do życzenia.
Delegacja Adwokatury polskiej w składzie: adw. dr Monika Strus-Wołos, szefowa misji, adw. Magdalena Fertak, adw. Justyna Mazur, adw. Wojciech Mądrzycki oraz adw. Jacek Świeca, odbyła w dniach 21-29 kwietnia około trzydziestu spotkań, podczas których zapoznała się z obecnym stanem wymiaru sprawiedliwości, w tym adwokatury kazachstańskiej oraz z sytuacją więźniów politycznych i opozycyjnych mediów.
Polscy adwokaci spotkali się m.in. z przedstawicielem Ałmatyńskiego Związku Adwokatów, z przedstawicielem biura Komisarza Praw Człowieka Republiki Kazachstańskiej, z działaczami opozycyjnymi, w tym z Yevgeniyem Zhovtisem, dziennikarzami zdelegalizowanej gazety Respublika, rodzinami więźniów politycznych, a także z przedstawicielstwem Unii Europejskiej i Polonią z Pietropawłowska.
Adwokaci kazachstańscy, z którymi spotkali się przedstawiciele NRA podkreślali, że dużym problemem kazachstańskiego wymiaru sprawiedliwości jest korupcja w sądach. W opinii tamtejszych adwokatów 98% sędziów jest skorumpowanych. Adwokaci, którzy reprezentują opozycjonistów mają problemy z utrzymaniem licencji zawodowych, które są pod kontrolą Ministerstwa Sprawiedliwości. Zauważalny jest brak silnego i niezależnego samorządu adwokackiego.
Działacze opozycyjni narażeni są na prowokacje, a następnie sfingowane procesy sądowe, czego następstwem są wieloletnie wyroki odbywania kary w koloniach karnych.