Adwokaci proponują: pomoc prawną z urzędu niech finansuje biznes

Adwokatura opracowuje projekt finansowania pomocy prawnej ze środków pochodzących od przedsiębiorców.

Publikacja: 26.08.2013 08:48

Prezes NRA Andrzej Zwara mówi o tym, jak mimo kryzysu zwiększyć stawki

Prezes NRA Andrzej Zwara mówi o tym, jak mimo kryzysu zwiększyć stawki

Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch DM Danuta Matloch

Czy pomoc prawna z urzędu może być finansowana ze środków biznesu? Taki pomysł zrodził się w Naczelnej Radzie Adwokackiej. Właśnie powstaje specjalny zespół, który ma opracować projekt takiego systemu.

Społeczna odpowiedzialność

– Gotowy projekt będziemy chcieli przedstawić ministrowi sprawiedliwości – mówi Małgorzata Gruszecka, członek prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. – Rozpoczynamy nad nim prace, sądzę, że możemy je zakończyć przed listopadowym krajowym zjazdem adwokatów – dodaje mec. Gruszecka.

Podkreśla, że dziś stawki na urzędówki są bardzo niskie, często nie pokrywają kosztów pełnomocnika. A dodatkowo w procedurze karnej sąd orzeka o kosztach dopiero po prawomocnym zakończeniu sprawy, co powoduje, że adwokaci często wręcz kredytują Skarb Państwa.

O pomyśle pozyskiwania środków na pomoc z urzędu od biznesu mówił w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" prezes NRA Andrzej Zwara. Jak podkreślał, słyszy się opinie, iż w czasie kryzysu trudno zabiegać o zwiększenie środków przeznaczanych przez Skarb Państwa na pomoc prawną z urzędu.

– Są jednak możliwości zwiększenia przeznaczanych na ten cel środków, np. poprzez skorzystanie z tych, które firmy prywatne już dziś przeznaczają na szczytne cele dzięki tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu – mówił prezes Zwara.

Nadzór państwa

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej podkreślał także, że dobrze byłoby, gdyby cały system stworzyło i nadzorowało państwo. Pozwoliłoby to na uniknięcie wątpliwości chociażby w sytuacjach, gdy pełnomocnik z urzędu będzie potrzebny w procesie właśnie przeciwko firmie biorącej udział w programie.

Jerzy Kozdroń, wiceminister sprawiedliwości, nie wyklucza rozmowy o pomyśle, który powstał w szeregach adwokatury.

– Zależy nam na zwiększeniu udziału profesjonalnych pełnomocników w procesach sądowych, dzisiaj bowiem jest on zbyt mały. Ma to negatywny wpływ na jakość postępowania. Dlatego też jesteśmy zainteresowani każdym pomysłem, który może poprawić tę sytuację. Rozważymy propozycję adwokatury, gdy zostanie nam szczegółowo przedstawiona – dodaje wiceminister Kozdroń.

Radcy czekają na szczegóły

Problem stawek na urzędówki dla pełnomocników z urzędu dotyczy także radców prawnych.

– Interesują nas wszelkie działania mogące urealnić stawki. Do propozycji adwokatów będziemy mogli się odnieść po zapoznaniu się ze szczegółami tego projektu – komentuje Dariusz Sałajewski, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Czy pomoc prawna z urzędu może być finansowana ze środków biznesu? Taki pomysł zrodził się w Naczelnej Radzie Adwokackiej. Właśnie powstaje specjalny zespół, który ma opracować projekt takiego systemu.

Społeczna odpowiedzialność

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo