Czy pomoc prawna z urzędu może być finansowana ze środków biznesu? Taki pomysł zrodził się w Naczelnej Radzie Adwokackiej. Właśnie powstaje specjalny zespół, który ma opracować projekt takiego systemu.
Społeczna odpowiedzialność
– Gotowy projekt będziemy chcieli przedstawić ministrowi sprawiedliwości – mówi Małgorzata Gruszecka, członek prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. – Rozpoczynamy nad nim prace, sądzę, że możemy je zakończyć przed listopadowym krajowym zjazdem adwokatów – dodaje mec. Gruszecka.
Podkreśla, że dziś stawki na urzędówki są bardzo niskie, często nie pokrywają kosztów pełnomocnika. A dodatkowo w procedurze karnej sąd orzeka o kosztach dopiero po prawomocnym zakończeniu sprawy, co powoduje, że adwokaci często wręcz kredytują Skarb Państwa.
O pomyśle pozyskiwania środków na pomoc z urzędu od biznesu mówił w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" prezes NRA Andrzej Zwara. Jak podkreślał, słyszy się opinie, iż w czasie kryzysu trudno zabiegać o zwiększenie środków przeznaczanych przez Skarb Państwa na pomoc prawną z urzędu.
– Są jednak możliwości zwiększenia przeznaczanych na ten cel środków, np. poprzez skorzystanie z tych, które firmy prywatne już dziś przeznaczają na szczytne cele dzięki tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu – mówił prezes Zwara.