Trwa wymiana pism i argumentów dotycząca dania radcom prawnym możliwości występowania w roli obrońców w sprawach karnych (przewiduje to procedowana w Sejmie nowelizacja kodeksu postępowania karnego).
Wczoraj pismo prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych Macieja Bobrowicza, dotyczące argumentów podnoszonych przez adwokatów, zostało skierowane do premiera Donalda Tuska i przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PO Rafała Grupińskiego. Wcześniej Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, wystosował pismo oraz memorandum do Marka Biernackiego, ministra sprawiedliwości. Przekonywał w nim m.in., że „przyjęcie przez Sejm RP rządowej propozycji przyznania radcom prawnym uprawnień do obron w sprawach karnych i karnych skarbowych będzie oznaczać, że obrońcami w tych sprawach mogą być tajni współpracownicy służb specjalnych". Prezes Zwara przekonuje bowiem, że ustawy dotyczące służb specjalnych ( o ABW i AW, o SKW i SWW, o CBA) nie ustanawiają zakazu tajnej współpracy przez służby z radcami prawnymi.
Prezes Bobrowicz przekonuje w swoim liście premiera, że jest to argument niezgodny ze stanem faktycznym. Powołuje się m.in. na ustawę o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu i projekt.
– W art. 37 w ust. 1 czytamy: „Agencje nie mogą przy wykonywaniu swoich zadań korzystać z tajnej współpracy"; zaś pkt 4 tego przepisu otrzymał brzmienie: „sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych" – pisze prezes Bobrowicz.
Przekonuje także, że przyjęcie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy- Kodeks postępowania karnego, ustawy-Kodeks karny i niektórych innych ustaw (jest gotowy do uchwalenia) w korzystny sposób wpłynie na zwiększenie dostępu Polaków do profesjonalnego pełnomocnika w sprawach karnych potęgując tym samym zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości oraz do zasad, na których opiera się demokratyczne państwo prawa.