S.M. złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi na bezczynność Prokuratora Okręgowego w P., który nie zgodził się na udostępnienie mężczyźnie swoich zdjęć oraz fotografii podległych prokuratorów oraz śledczych z Prokurator Rejonowych.
Prokurator Okręgowy poinformował S.M., iż wizerunek prokuratorów jest chroniony prawnie ustawą o ochronie danych osobowych i nie podlega on udostępnieniu na podstawie przepisów ustawy o udostępnieniu informacji publicznej. Jednocześnie zaznaczył, iż prokuratury udostępniają jedynie wizerunki rzeczników prasowych.
W swojej skardze do WSA mężczyzna wskazał, iż prokurator jest funkcjonariuszem publicznym i każdy obywatel ma prawo znać wizerunek funkcjonariusza publicznego, w tym funkcjonariusza, który rozpatruje jego sprawę. Dalej wskazał, że wizerunek prokuratora, na który składa się jego wygląd zewnętrzny, jawny podczas wykonywania czynności publicznych ma związek z pełnioną funkcją i świadczy o nemożliwości pozostawienia tego wyglądu w domu i sprawowania funkcji bez wizerunku. S.M. nie zgodził się z tym, że jako obywatel praworządnego państwa, podatnik, z którego płacy opłacany jest funkcjonariusz załatwiający jego sprawę, nie ma prawa poznać jego wizerunku.
Prokurator Okręgowy wniósł o oddalenie skargi, podnosząc, iż w jego ocenie zdjęcia prokuratorów nie są informacją publiczną, gdyż zostały wyłączone z zakresu informacji publicznej na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Ponadto Prokurator Okręgowy stwierdził, iż prokurator jest dostępny dla uczestników postępowań, ale nie oznacza to jednak obowiązku udostępniania jego zdjęcia, które może być udostępnione tylko za jego zgodą.
Z tym poglądem Prokuratora Okręgowego nie zgodził się, jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (sygn. akt II SAB/Łd 116/13), który uznał, iż skarga S.M. jest zasadna.