„Masz prawo" to nowa akcja Instytutu Pamięci Narodowej i Naczelnej Rady Adwokackiej. Będzie polegać na udzielaniu pomocy prawnej osobom represjonowanym w czasach komunizmu.
– W tym roku obchodzimy 25. rocznicę upadku komunizmu w Polsce – podkreśla Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. – Dzięki osobom, które były represjonowane w latach 80. w związku ze swoją działalnością w opozycji, mamy niepodległość. Adwokatura, która zapisała się złotymi zgłoskami w niepodległościowej działalności w czasach PRL, jest także winna pomoc tym osobom – mówi prezes Zwara.
Dodaje, że często te osoby same nie są stanie uzyskać np. zadośćuczynienia w procesach sądowych.
W ramach akcji stworzone zostaną ogólnopolskie punkty konsultacji dla osób represjonowanych. Będzie w nich można uzyskać nie tylko porady prawne, ale też wzory pism i wniosków, a także wsparcie procesowe. We wszystkich oddziałach i delegaturach IPN zostaną uruchomione cotygodniowe dyżury prokuratorów IPN. Będą oni m.in. brać udział w toczących się już sprawach lub inicjować nowe – wspólnie z zainteresowanymi. Organizatorzy podkreślają, że akcja jest m.in. wynikiem kilkuletniej współpracy prezesa IPN z ogólnopolskimi organizacjami opozycji antykomunistycznej z lat. 70. i 80. XX w.
Prezes Zwara podkreśla też, że adwokatura chce także zwrócić uwagę na to, że w naszym kraju jest duża grupa osób wykluczonych prawnie.