Zwycięzcy drugiego Międzynarodowego Konkursu Arbitrażowego

W drugim Międzynarodowym Konkursie Arbitrażowym dotyczącym projektu Wspólnej Ramy Odniesienia (DCFR) oraz problemów proceduralnych postępowania arbitrażowego wygrał zespół z Uniwersytetu Loranda Eötvösa z Budapesztu.

Publikacja: 15.12.2014 13:21

Drugi Międzynarodowy Konkurs Arbitrażu

Drugi Międzynarodowy Konkurs Arbitrażu

Foto: Informacja Prasowa

Organizatorem konkursu był Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie i Instytut Europejskich Studiów Prawniczych w Osnabrück.

W finale drugiego Międzynarodowego Konkursu Arbitrażowego w Warszawie w dniach 10-12 grudnia br. zmierzyło się 8 zespołów z 5 państw: Niemiec, Holandii, Kosowa, Polski i Węgier. Po pierwszym dniu konkursu do ścisłego finału awansowały trzy najlepsze zespoły z uczelni: Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika z Torunia, Uniwersytet Loranda Eötvösa z Budapesztu i Uniwersytet z Bayreuth (Niemcy).

Rundy finałowe Konkursu w dniu 12 grudnia 2014 roku ostatecznie wygrał zespół z Uniwersytetu Loranda Eötvösa z Budapesztu reprezentowany przez Zoltána Bánki. Na drugim miejscu uplasowali się studenci z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, a trzecią pozycję zajął zespół z Uniwersytetu z Bayreuth. Finałowa runda była otwarta dla widzów. Była to znakomita okazja dla wszystkich adeptów prawa a także zainteresowanych osób, którzy mogli zobaczyć jak przebiegają tego typu rozprawy, które są zwykle toczone za zamkniętymi drzwiami.

Jest to druga edycja naszego konkursu i cieszę, że utrzymuje on tak wysoki poziom. W naszych działaniach staramy się wspierać młodych prawników oferując im różne możliwości prezentacji własnych osiągnięć jak i uczestniczenia w specjalistycznych konferencjach – mówi Marek Furtek, prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

Konkursy tego typu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony młodych adeptów prawa na całym świecie. Do rundy finałowej naszego konkursu zakwalifikowało się 8 drużyn, które wykazały się bardzo dobrym przygotowaniem merytorycznym i oratorskim. Jury po raz kolejny zmierzyło się z trudnym wyborem. Tym razem główna wygrana przypadła zespołowi Uniwersytetu Loranda Eötvösa z Budapesztu – podsumowuje prof. dr dr h.c. Fryderyk Zoll z Uniwersytetu z Osnabrück i Uniwersytetu Jagiellońskiego, współorganizator i przewodniczący jury Drugiego Międzynarodowego Konkursu Arbitrażowego w Polsce.

Jury tradycyjnie nagrodziło również najlepszych mówców, którymi zostali: Kamila Lipecka z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika z Torunia, Zoltán Bánki z Uniwersytetu Loranda Eötvösa z Budapesztu oraz Olav de Wit z Uniwersytetu w Maastricht.

W jury konkursu zasiadali prawnicy z wieloletnim doświadczeniem przy rozstrzyganiu sporów w sądach arbitrażowych. Są to m.in.: prof. dr dr h.c. Fryderyk Zoll (Uniwersytet w Osnabrück /Uniwersytet Jagielloński), Prof. Christoph Busch (Uniwersytet w Osnabrück), Prof. Wojciech Kocot (Uniwersytet Warszawski).

Drugi Międzynarodowy Konkurs Arbitrażowy w Warszawie składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie, zadaniem drużyn było przygotowanie dwóch pism procesowych – pozwu oraz odpowiedzi na pozew. Do etapu ustnego zaproszonych zostało ostatecznie osiem drużyn, których pisma procesowe zdobyły najwyższe oceny. Drużyny te brały udział w symulowanych rozprawach w dniach 10-12 grudnia w Warszawie w siedzibie Sądu Arbitrażowego przy KiG, podczas których, występując w roli pełnomocnika powoda lub pozwanego przedstawiali swoją argumentację przed Zespołem Orzekającym.

Celem Konkursu jest popularyzowanie i rozpowszechnianie wiedzy w zakresie projektu Wspólnej Ramy Odniesienia przygotowanego przez tzw. Study Group on European Civil Code oraz Grupę Badawczą ds. Prawa Prywatnego WE (Acquis Group), a także promowanie rozwiązywania międzynarodowych sporów handlowych w oparciu o ten projekt na drodze postępowania arbitrażowego.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność