Adwokaci skarżą postanowienie Trybunału w sprawie budżetu na pomoc prawną z urzędu

Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek Naczelnej Rady Adwokackiej o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisu, który ustanawia budżet na pokrycie kosztów pomocy prawnej z urzędu. NRA złożyła zażalenie na to postanowienie.

Aktualizacja: 01.05.2015 14:03 Publikacja: 01.05.2015 12:33

Adwokaci skarżą postanowienie Trybunału w sprawie budżetu na pomoc prawną z urzędu

Foto: 123RF

W przepisie, który kwestionują władze adwokatury, ustawodawca wskazał, że górny limit wydatków budżetowych na pokrycie kosztów na pomoc prawną z urzędu, w tym na obronę na żądanie, wyniesie 200 mln zł rocznie. W ocenie NRA kwestie związane z wydatkami budżetowymi państwa nie powinno być regulowane w ustawie zmieniającej kodeks postępowania karnego, lecz w ustawie budżetowej.

- Wprowadzanie limitów wydatków, nawet prawne dokonywanie przesunięć, stoi w oczywistej sprzeczności z prawem do obrony, realizowanym poprzez powszechne prawo do obrony. Takie ograniczenie budżetowe budzi uzasadnione zarzuty co do ich sprzeczności z art. 2 i art. 219 ust. 1 Konstytucji. Kwestionowany przez NRA przepis nie dość, że zawiera regulacje na następne 10 lat, choć budżet państwa ustalany jest wyłącznie w okresach rocznych, to również nie precyzuje, co się stanie w przypadku wyczerpania się budżetu przed końcem roku – tłumaczy Naczelna Rada Adwokacka.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo