Zgodnie z § 13 obowiązującego od 1 lipca regulaminu wykonywania zawodu radcy prawnego przedmiotem działalności radcy prawnego (lub spółki, w której jest wspólnikiem) nie może być działalność inna niż świadczenie pomocy prawnej (ewentualnie działalność osób, z którymi radca może prowadzić spółkę). Część radców prawnych zastanawia się, jak to wpłynie m.in. na prowadzenie przez nich szkoleń.
Ochrona godności
Zdaniem Katarzyny Solgi, która zajmuje się zawodowo zarządzaniem kancelarią i prowadzi na ten temat bloga, przepis może niepotrzebnie utrudnić życie tym radcom, którzy np. prowadzą szkolenia lub sprzedają wzory pism procesowych czy regulaminów.
– Wydaje się, że wystarczającym ograniczeniem jest norma etyczna, zgodnie z którą radca prawny nie może zajmować się kwestiami, które mogłyby naruszać godność zawodu, podważać zaufanie lub narażać na utratę niezależności. Ten nowy przepis regulaminu może utrudnić życie wielu radcom prawnym. Bo co w sytuacji, gdy chcą prowadzić szkolenia? Czy będą musieli w tym celu zakładać drugą firmę? – pyta Katarzyna Solga.
Jeden wpis
Katarzyna Przyborowska, radca prawny z Torunia, przyznaje, że sama zastanawia się, jak będą funkcjonowały przepisy. – Są one nowe i właściwie nie wiadomo, jak będą interpretowane przez władze samorządu – mówi mecenas Przyborowska.
Podkreśla też, że wielu radców prawnych prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jedna osoba może mieć tylko jeden wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. – Zakładanie innej jednoosobowej firmy nie jest zgodnie z prawem możliwe. Można tylko wpisywać dodatkowe pola działalności w ramach tej samej firmy – zwraca uwagę Przyborowska.