Radca prawny nie zawsze będzie mógł szkolić w kancelarii

Jeśli szkolenie nie będzie związane ze świadczeniem pomocy prawnej, radca prawny nie poprowadzi go w ramach działalności swojej kancelarii.

Aktualizacja: 15.07.2015 12:30 Publikacja: 15.07.2015 07:55

Radca prawny nie zawsze będzie mógł szkolić w kancelarii

Foto: 123RF

Zgodnie z § 13 obowiązującego od 1 lipca regulaminu wykonywania zawodu radcy prawnego przedmiotem działalności radcy prawnego (lub spółki, w której jest wspólnikiem) nie może być działalność inna niż świadczenie pomocy prawnej (ewentualnie działalność osób, z którymi radca może prowadzić spółkę). Część radców prawnych zastanawia się, jak to wpłynie m.in. na prowadzenie przez nich szkoleń.

Ochrona godności

Zdaniem Katarzyny Solgi, która zajmuje się zawodowo zarządzaniem kancelarią i prowadzi na ten temat bloga, przepis może niepotrzebnie utrudnić życie tym radcom, którzy np. prowadzą szkolenia lub sprzedają wzory pism procesowych czy regulaminów.

– Wydaje się, że wystarczającym ograniczeniem jest norma etyczna, zgodnie z którą radca prawny nie może zajmować się kwestiami, które mogłyby naruszać godność zawodu, podważać zaufanie lub narażać na utratę niezależności. Ten nowy przepis regulaminu może utrudnić życie wielu radcom prawnym. Bo co w sytuacji, gdy chcą prowadzić szkolenia? Czy będą musieli w tym celu zakładać drugą firmę? – pyta Katarzyna Solga.

Jeden wpis

Katarzyna Przyborowska, radca prawny z Torunia, przyznaje, że sama zastanawia się, jak będą funkcjonowały przepisy. – Są one nowe i właściwie nie wiadomo, jak będą interpretowane przez władze samorządu – mówi mecenas Przyborowska.

Podkreśla też, że wielu radców prawnych prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jedna osoba może mieć tylko jeden wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. – Zakładanie innej jednoosobowej firmy nie jest zgodnie z prawem możliwe. Można tylko wpisywać dodatkowe pola działalności w ramach tej samej firmy – zwraca uwagę Przyborowska.

Jej zdaniem w takiej sytuacji pozostaje prowadzenie działalności szkoleniowej np. na podstawie umowy-zlecenia, bez możliwości wystawiania faktury VAT. Dodaje, że za prowadzenia szkoleń radcy prawni dostają punkty w ramach doskonalenia zawodowego. – Tymczasem nowe przepisy mogą nam to utrudnić – obawia się Przyborowska.

Arkadiusz Bereza, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych, zwraca uwagę, że już wcześniej ustawa o radcach prawnych w przypadku wykonywania zawodu radcy prawnego w formie spółek ograniczała przedmiot ich działalności jedynie do świadczenia pomocy prawnej. – Wskazane jest, aby zasadę tę stosować także do kancelarii, jako formy wykonywania zawodu w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej – mówi mecenas Bereza.

Podkreśla, że jeżeli działania radcy prawnego, wykraczające poza najbardziej typowe obszary działalności, mają na celu ochronę prawną interesów klientów, to nie można wykluczyć, że działania takie jak szkolenia prawnicze czy sprzedaż wzorów regulaminów będą mieściły się w katalogu czynności wchodzących w zakres pomocy prawnej.

– W interesie klientów leży przecież podniesienie poziomu świadomości prawnej ich samych i ich pracowników. Ważny jest przede wszystkim cel takiego działania – mówi mecenas Bereza. Jego zdaniem nie można jednak wykluczyć, że z uwagi na sposób i cel prowadzonych szkoleń, jak sprzedaż wzorów regulaminów, mogą być one potraktowane jako czynności niezwiązane ze świadczeniem pomocy prawnej, a nawet jako czynności uwłaczające godności zawodu w świetle kodeksu etyki. Każda więc taka sprawa musi być poddana indywidualnej ocenie.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, k.borowska@rp.pl

Spółki z rzecznikami i doradcami

Zgodnie z § 13 nowego regulaminu „przedmiotem działalności kancelarii radcy prawnego oraz spółki prawniczej, której wspólnikami są radcowie prawni i adwokaci, nie może być działalność inna niż świadczenie pomocy prawnej i świadczenie usług przez osoby, co do których przepisy prawa dopuszczają wspólną działalność". O jakie osoby chodzi? Zgodnie z ustawą o radcach prawnych mogą oni wykonywać zawód m.in. w spółkach, w których wspólnikami (ewentualnie partnerami lub komplementariuszami) są radcowie prawni, adwokaci, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi lub prawnicy zagraniczni.

Zgodnie z § 13 obowiązującego od 1 lipca regulaminu wykonywania zawodu radcy prawnego przedmiotem działalności radcy prawnego (lub spółki, w której jest wspólnikiem) nie może być działalność inna niż świadczenie pomocy prawnej (ewentualnie działalność osób, z którymi radca może prowadzić spółkę). Część radców prawnych zastanawia się, jak to wpłynie m.in. na prowadzenie przez nich szkoleń.

Ochrona godności

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO