Partner prywatny w ramach zobowiązania do współdziałania w osiągnięciu celu przedsięwzięcia powinien ponieść w całości lub w części wydatki na ten cel lub zobowiązać się do ich poniesienia przez osobę trzecią. Takie zobowiązanie partnera prywatnego jest jednym z kluczowych elementów PPP odróżniającym je od tradycyjnych zamówień publicznych, determinuje bowiem specyficzną dla PPP strukturę finansowania przedsięwzięcia.
Z art. 7 ust. 1 ustawy o PPP wynika, że do tzw. elementów przedmiotowo istotnych (essentialia negotii) umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym należy zaliczyć zobowiązanie partnera prywatnego do poniesienia, co najmniej w części, wydatków na realizację przedsięwzięcia. Poza tym partner prywatny może spełnić powyższe zobowiązanie samodzielnie lub poprzez zapewnienie poniesienia wydatków na realizację przedsięwzięcia przez osobę trzecią (w praktyce jest najczęściej spotykane rozwiązanie). Nie ma też przeszkód formalnych aby podmiot publiczny przejął w części obowiązek oraz związane z nim ryzyko pozyskania finansowania niezbędnego dla tego przedsięwzięcia.
Inwestycje realizowane w formule PPP zasadniczo są finansowane poprzez wykorzystanie formuły tzw. project finance (finansowanie pozabilansowe, oparte o przepływy pieniężne generowane przez przedsięwzięcie inwestycyjne, będące przedmiotem finansowania, które realizowane jest przez specjalnie powołaną do tego spółkę celową). W formule project finance partner prywatny (a w zasadzie specjalnie powołana przez niego spółka celowa) odpowiada za zapewnienie źródeł finansowania przedsięwzięcia, z zastrzeżeniem, że część środków pieniężnych na realizację przedsięwzięcia może pochodzić od podmiotu publicznego.
Najczęściej partner prywatny zapewnia środki finansowe na realizację przedsięwzięcia posiłkując się długiem (kredyt bankowy) oraz zapewniając własne środki – wkład własny (equity). W zdecydowanej większości przedsięwzięć PPP w zakresie struktury finansowania przeważa dług, a więc środki pozyskiwane u instytucji finansujących, najczęściej z banków w formie kredytu. W przypadku przedsięwzięć PPP realizowanych w sektorze mieszkaniowym jednym z dodatkowych źródeł finansowania tego rodzaju projektów mogą być środki pozyskane z dotacji unijnej, które są wnoszone przez podmiot publiczny w formie wkładu własnego w realizację przedsięwzięcia.
Ile czasu potrzeba na sfinalizowanie takiego przedsięwzięcia?
Z dotychczasowych doświadczeń wynika, iż całość procesu, zazwyczaj poprzedzonego określonymi analizami prawno-organizacyjnymi, zamyka się w dwunastu miesiącach, oczywiście mówimy o czasie niezbędnym do wyboru partnera prywatnego.
—rozmawiała Teresa Siudem
CV
Tomasz Korczyński, adwokat, współkierujący praktyką partnerstwa publiczno-prywatnego w warszawskim biurze Dentons. Doradca prawny w Fundacji Centrum PPP. Był ekspertem Komisji Sejmowej „Przyjazne Państwo" ds. związanych z nowelizacją ustawy o PPP. Współautor książki „Partnerstwo Publiczno-Prywatne w mieszkalnictwie. Poradnik" (Kancelaria Prezydenta RP, 2015).