Reklama
Rozwiń

Gdańsk wygrał sądową batalię o Westerplatte

Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał w mocy korzystny dla samorządowców wyrok dotyczący działki przejętej pod budowę Oddziału Muzeum II Wojny Światowej.

Aktualizacja: 19.09.2021 19:40 Publikacja: 19.09.2021 18:50

Pomnik Obrońców Wybrzeża  na Westerplatte

Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte

Foto: PAP/Adam Warżawa

Chodzi o głośny spór o grunt przejęty przez Skarb Państwa na podstawie specjalnej ustawy z 19 lipca 2019 r. o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W tym o działkę ze słynnym pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.

Samorządowcy najpierw zakwestionowali decyzję wojewody pomorskiego o zezwoleniu na część inwestycji, a gdy minister rozwoju utrzymał ją w mocy, poskarżyli się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wydany wiosną tego roku wyrok okazał się korzystny dla Gdańska. Bo chociaż większość zarzutów skargi WSA uznał za niezasadną, uchylił decyzję ministra.

Czytaj więcej

Połączenie Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte - wyrok NSA

Kluczowy okazał się zarzut dotyczący braku w decyzji wojewody jednego koniecznego elementu, tj. określenia warunków technicznych inwestycji.

Ponadto WSA zgodził się z samorządowcami, że możliwość prowadzenia na terenie spornej działki z pomnikiem „działań statutowych Muzeum II Wojny Światowej" nie może wynikać z zapisów decyzji wydanej na podstawie specustawy z 19 lipca 2019 r. Niemniej w jego ocenie realizacja tych zadań może uzasadniać wniosek o zezwolenie na inwestycję. WSA uznał, że w spornej sprawie kontrola organu odwoławczego nie była prawidłowa.

Pod koniec ubiegłego tygodnia NSA ostatecznie utrzymał to orzeczenie w mocy. Na pisemne uzasadnienie, czym się kierował, trzeba poczekać. Jedno jest jednak już pewne. Z oficjalnych oświadczeń wydanych przez strony sporu wynika, że diametralnie różnie oceniają skutki wyroku NSA. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poinformowało, że – chociaż nie lekceważy rozstrzygnięcia sądu – jako inwestor jest nadal uprawnione do prowadzenia działań inwestycyjnych na terenie historycznego pola bitwy na Westerplatte.

Zdaniem muzeum decyzja wojewody nie była przedmiotem rozważań NSA i pozostaje w mocy. Muzeum jest pełnoprawnym posiadaczem nieruchomości i kontynuuje na niej działania inwestycyjne.

Z kolei Gdańsk przekonuje, że odebrana mu działka z pomnikiem wraca do miasta. Zdaniem jego pełnomocnika wynika to z tego, że wyrokiem NSA została skasowana decyzja ministra, a tylko w oparciu o tę prawomocną decyzję rozstrzygnięcie wojewody mogło stać się ostateczne.

Ponieważ nie ma ostatecznej decyzji wojewody, teren nie przeszedł na rzecz Skarbu Państwa, czyli pozostaje własnością miasta. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: II OSK 1080/21

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Prawo w Polsce
Sąd Najwyższy zdecydował. Zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach zatwierdzone
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono