Chodzi o głośny spór o grunt przejęty przez Skarb Państwa na podstawie specjalnej ustawy z 19 lipca 2019 r. o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W tym o działkę ze słynnym pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.
Samorządowcy najpierw zakwestionowali decyzję wojewody pomorskiego o zezwoleniu na część inwestycji, a gdy minister rozwoju utrzymał ją w mocy, poskarżyli się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wydany wiosną tego roku wyrok okazał się korzystny dla Gdańska. Bo chociaż większość zarzutów skargi WSA uznał za niezasadną, uchylił decyzję ministra.
Czytaj więcej
W środę Naczelny Sąd Administracyjny otworzył drogę do połączenia Muzeum II Wojny Światowej oraz...
Kluczowy okazał się zarzut dotyczący braku w decyzji wojewody jednego koniecznego elementu, tj. określenia warunków technicznych inwestycji.
Ponadto WSA zgodził się z samorządowcami, że możliwość prowadzenia na terenie spornej działki z pomnikiem „działań statutowych Muzeum II Wojny Światowej" nie może wynikać z zapisów decyzji wydanej na podstawie specustawy z 19 lipca 2019 r. Niemniej w jego ocenie realizacja tych zadań może uzasadniać wniosek o zezwolenie na inwestycję. WSA uznał, że w spornej sprawie kontrola organu odwoławczego nie była prawidłowa.