Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle, budynki oraz grunty, z wyjątkiem tych, które podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym lub leśnym.
Zasady, na jakich nieruchomości podlegają opodatkowaniu, określają przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2CB7C89B3C44EC63D85AD8B04D3F7F45?id=182297]ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.)[/link].
Jej przepisy określają również, jakie nieruchomości opodatkowaniu nie podlegają oraz jakie kategorie podatników zostały z obowiązku uiszczania tej daniny zwolnione. Ponadto ustawa przyznaje radzie gminy możliwość wprowadzania innych zwolnień, ale tylko odnoszących się do przedmiotu opodatkowania.
[srodtytul]Drogi wewnętrzne[/srodtytul]
Jak wynika z treści art. 2 ustawy, poza użytkami rolnymi i lasami – na których nie jest prowadzona działalność gospodarcza – opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają m.in. nieruchomości lub ich części zajęte na potrzeby organów jednostek samorządu terytorialnego, w tym urzędów gmin, starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich.