Od lipca do września pracowałem w Szkocji. Tamtejszy urząd Inland Revenuvenie naliczał mi podatku. Czy muszę zapłacić go w Polsce?
Tak. Ponieważ pracował pan w Szkocji, to zgodnie z polsko-brytyjską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania obowiązującą w 2006 r. musi się pan rozliczyć ze swoich zagranicznych zarobków w Polsce (o ile nie jest pan brytyjskim rezydentem podatkowym). Nie będzie pan jednak miał zapłaconego zagranicą podatku, o który mógłby pan pomniejszyć PIT należny w Polsce.
Czy pracując w Holandii ponad 183 dni w roku, będę automatycznie zwolniony z rozliczania się z PIT w Polsce?
Nie. Zawarta w art. 3 ustawy o PIT definicja rezydencji podatkowej wprowadza wprawdzie kryterium co najmniej 183 dni pobytu zagranicą dla uznania za rezydenta podatkowego obcego państwa, ale nie jest ono jedyne. Należy też brać pod uwagę stałe miejsce zamieszkania, powiązania osobiste i gospodarcze z krajem, a w końcu nawet obywatelstwo. Chodzi o całokształt okoliczności składających się na tzw. centrum interesów życiowych. Jeśli zatem ma pan np. mieszkanie i rodzinę w Polsce, tu jest zameldowany, tu ma kredyt w banku itp., to sam fakt przebywania zagranicą nie powoduje, że zostanie pan automatycznie uznany za tamtejszego rezydenta podatkowego. Musiałby pan udowodnić to organowi skarbowemu.
Czy osoba, która otrzymuje w Islandii zapłatę za posiłek regeneracyjny, mający charakter świadczenia BHP, powinna doliczyć ją do przychodu rozliczanego w Polsce, mimo że jest ona przez pracodawcę potrącana i nie jest wliczana do dochodu?