Abolicja obejmuje osoby, które w latach 2002 – 2007 pracowały za granicą i musiały się rozliczać w Polsce. Dzięki tej ustawie mogą się teraz starać o zwrot podatku lub umorzenie zaległości. Konieczny jest do tego specjalny wniosek na druku PIT-AZ z dołączonym oświadczeniem o zagranicznych zarobkach i zapłaconym podatku na druku AZ-O.
[b]Przepisy przewidują dwa terminy złożenia podania.[/b] Jeśli wniosek dotyczy 2002 r., trzeba go przesłać do odpowiedniego urzędu skarbowego do 6 października 2008 r. Urząd ma wydać decyzję do końca listopada. Pozostali mogą składać podania do 6 lutego 2009 r. Urzędy mają na ich rozpatrzenie pół roku od daty złożenia. [b]Pytane przez „Rz” izby skarbowe potwierdzają, że zainteresowanie nie jest duże, zwłaszcza jeśli chodzi o 2002 r[/b]. W skali kraju są to tylko pojedyncze wnioski, np. w całym województwie małopolskim było ich dotychczas zaledwie pięć. Podobnie było w innych regionach.
Część podatników postanowiła natomiast już teraz przesłać podania za kolejne lata, mimo że mają na to jeszcze kilka miesięcy. Jak poinformowała Monika Sala-Szczypińska, rzecznik Izby Skarbowej w Krakowie, dotychczas urzędy tego województwa otrzymały ponad 630 wniosków, z których najwięcej, bo 335, odnosiło się do 2006 r.
Według Małgorzaty Brzozy, rzecznika szczecińskiej izby, do 12 z 19 urzędów województwa zachodniopomorskiego wpłynęło łącznie 230 wniosków, z czego tylko dwa dotyczyły 2002 r. W zdecydowanej większości chodzi o zwrot, jedynie w 23 – o umorzenie podatku.
Również we wrocławskich urzędach skarbowych – według Iwony Sługockiej z tamtejszej izby – zainteresowanie abolicją za 2002 r. jest małe. Do jednego z urzędów wpłynęły 23 wnioski, większość o zwrot. Według Agnieszki Pawlak z łódzkiej izby skarbowej w województwie złożono blisko 300 wniosków, z tego tylko kilka za 2002 r. Są też takie urzędy, jak w Świebodzinie (Lubuskie), gdzie dotychczas – jak poinformował Andrzej Pieczko z IS w Zielonej Górze – otrzymano jeden wniosek, ale nie za 2002 r.