Rząd daje wskazówki emigrantom

Na stronach internetowych ambasad RP w Austrii i Niemczech można znaleźć poradniki dla szukających pracy w tych krajach. Polakom pomogą też niemieckie związki zawodowe

Publikacja: 04.04.2011 04:52

Rząd daje wskazówki emigrantom

Foto: www.sxc.hu

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy na niemieckich budowach pracowało średnio 6440 obywateli polskich. Rok wcześniej było ich 5202.

Zobacz poradniki Praca w Austrii (pdf; 581KB) i Praca w Niemczech (pdf; 751KB) opublikowane na stronach internetowych ambasad RP w Wiedniu i Berlinie

– Emigracja po 1 maja będzie dotyczyła przede wszystkim pracowników niewykwalifikowanych. Wykwalifikowani nie będą zainteresowani w takim stopniu pracą w Niemczech czy Austrii, jak byli kilka lat temu zainteresowani pracą w Wielkiej Brytanii – mówi Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

Znaczącą barierą dla migracji jest brak znajomości języka niemieckiego. Blisko 90 proc. polskich uczniów i studentów podaje naukę angielskiego jako pierwszego języka obcego.

Mimo że MPiPS nie przewiduje fali emigracyjnej, organizuje kampanie informacyjne dla Polaków chcących po 1 maja podjąć pracę w Niemczech lub Austrii. Na stronach internetowych ambasad RP w Austrii i w Niemczech można znaleźć poradniki dla szukających pracy w tych krajach. Można się z nich dowiedzieć, jak nie dać się oszukać przez pośrednika pracy, kiedy zameldować się w nowym miejscu pobytu czy jak zarejestrować własną działalność gospodarczą.

Są też w nich opisane podstawowe informacje z prawa pracy. Zasadniczą różnicą w stosunku do prawa polskiego jest brak powszechnej płacy minimalnej. Stawki godzinowe pracowników w poszczególnych branżach gospodarki regulują układy zbiorowe, corocznie negocjowane pomiędzy centralami związków zawodowych a związkami pracodawców.

Z poradników można się też dowiedzieć, jakie dokumenty trzeba zgromadzić przed wystąpieniem o pozwolenie na pobyt. O taką zgodę muszą się postarać osoby, które chcą legalnie przebywać na terytorium Austrii czy Niemiec dłużej niż trzy miesiące.

– Planujemy otworzyć punkty informacyjne w Polsce, Austrii i Niemczech. Emigrującym pomogą także niemieckie związki zawodowe – zapowiada Jolanta Fedak.

Austria spodziewa się, że po 1 maja przybędzie 20 – 25 tys. pracowników z ośmiu nowych państw członkowskich UE. Napływ Polaków ma być znikomy.

Większym zainteresowaniem może cieszyć się praca w Niemczech. Federalna Agencja Pracy zakłada, że od maja przybywać będzie corocznie od 100 tys. do 140 tys. osób w poszukiwaniu pracy. Połowę z nich mogą stanowić obywatele polscy.

Więcej informacji w naszych serwisach:

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy na niemieckich budowach pracowało średnio 6440 obywateli polskich. Rok wcześniej było ich 5202.

Zobacz poradniki Praca w Austrii (pdf; 581KB) i Praca w Niemczech (pdf; 751KB) opublikowane na stronach internetowych ambasad RP w Wiedniu i Berlinie

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr