W ciągu ostatnich sześciu miesięcy na niemieckich budowach pracowało średnio 6440 obywateli polskich. Rok wcześniej było ich 5202.
Zobacz poradniki Praca w Austrii (pdf; 581KB) i Praca w Niemczech (pdf; 751KB) opublikowane na stronach internetowych ambasad RP w Wiedniu i Berlinie
– Emigracja po 1 maja będzie dotyczyła przede wszystkim pracowników niewykwalifikowanych. Wykwalifikowani nie będą zainteresowani w takim stopniu pracą w Niemczech czy Austrii, jak byli kilka lat temu zainteresowani pracą w Wielkiej Brytanii – mówi Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.
Znaczącą barierą dla migracji jest brak znajomości języka niemieckiego. Blisko 90 proc. polskich uczniów i studentów podaje naukę angielskiego jako pierwszego języka obcego.
Mimo że MPiPS nie przewiduje fali emigracyjnej, organizuje kampanie informacyjne dla Polaków chcących po 1 maja podjąć pracę w Niemczech lub Austrii. Na stronach internetowych ambasad RP w Austrii i w Niemczech można znaleźć poradniki dla szukających pracy w tych krajach. Można się z nich dowiedzieć, jak nie dać się oszukać przez pośrednika pracy, kiedy zameldować się w nowym miejscu pobytu czy jak zarejestrować własną działalność gospodarczą.