PIT: Gdzie i jak rozliczać zagraniczne emerytury

Osoby dostające świadczenia z innego kraju nie wiedzą, gdzie płacić podatek. Właściwych przepisów nie znają też urzędy

Aktualizacja: 18.10.2012 09:34 Publikacja: 18.10.2012 09:11

Osoby dostające świadczenia z innego kraju nie wiedzą, gdzie płacić podatek. Właściwych przepisów ni

Osoby dostające świadczenia z innego kraju nie wiedzą, gdzie płacić podatek. Właściwych przepisów nie znają też urzędy

Foto: www.sxc.hu

Coraz więcej Polaków uzyskuje podczas pobytu za granicą prawo do emerytury lub renty.  Po powrocie dostają wypłatę na polskie konto i nie wiedzą, jak się rozliczyć. Również urzędnicy nierzadko gubią się w skomplikowanych przepisach.

Nasza czytelniczka mieszkała kilkanaście lat w Niemczech. Teraz dostaje rentę po zmarłym mężu z obowiązkowego systemu ubezpieczeń społecznych. Wątpliwości dotyczące daniny chciała wyjaśnić w polskim urzędzie skarbowym.

– Renta jest już opodatkowana w Niemczech. Tymczasem powiedziano mi, że w Polsce też muszę się z niej rozliczać – skarży się czytelniczka.

Jak wyjaśnia Grzegorz Grochowina z firmy doradczej KPMG, rozliczenie dochodów uzyskanych w innym kraju zależy od dwóch czynników. Po pierwsze, decydujące znaczenie mają zapisy międzynarodowych umów podatkowych. Po drugie, ważne jest tzw. miejsce rezydencji, czyli zamieszkania do celów podatkowych. Jeśli znajduje się ono w Polsce, to emeryt powinien tu  płacić podatek od wszystkich swoich dochodów, także zagranicznych.

Katarzyna Wojtowicz-Janicka, doradca podatkowy w ECDDP, podkreśla, że takie rozliczenie wymaga też wiedzy o zagranicznym systemie ubezpieczeniowego. W przypadku świadczenia np. z Niemiec należy ustalić, czy otrzymywane pieniądze pochodzą z obowiązkowego, czy też z dobrowolnego systemu świadczeń socjalnych. W pierwszym przypadku daninę płaci się w Niemczech, w drugim – w Polsce.

– By to wyjaśnić, często niezbędny jest kontakt z niemiecką instytucją ubezpieczeniową albo z niemieckim urzędem skarbowym, który nierzadko wzywa polskich podatników do rozliczenia w Niemczech – mówi Wojtowicz-Janicka.

To oznacza, że jeśli renta czytelniczki pochodzi z obowiązkowego systemu, to nie trzeba płacić daniny w Polsce.

Dodatkowa trudność polega na tym, że poszczególne umowy przewidują różne rozwiązania. W bazie interpretacji podatkowych Ministerstwa Finansów są setki pytań na ten temat.

Z ich analizy wynika, że przykładowo emerytury z Norwegii i Finlandii są zwolnione z daniny w Polsce. Jeśli jednak dana osoba ma też dochody z Polski, to musi uwzględnić zagraniczne świadczenia przy wyliczaniu podatku. Z kolei emeryt otrzymujący wypłatę z Austrii lub Wielkiej Brytanii zapłaci podatek wyłącznie w Polsce. Za to mężczyzna, który dostaje emeryturę z USA w formie czeków (nie na konto), powinien sam płacić zaliczki na podatek w Polsce.

Również polskie banki, które wypłacają  zagraniczne emerytury, nierzadko popełniają błędy przy ich rozliczeniu. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi przyznał np. w interpretacji (IPTPB2 /415-375/12-4/AKr) rację podatnikowi, że bank przez kilka lat nienależnie pobierał zaliczkę od wypłacanej mu renty z Niemiec.

– Z tego wniosek, że jeśli emeryt chce mieć pewność co do poprawności rozliczenia, powinien wystąpić o interpretację. Nie zawsze warto pytać o to w swoim urzędzie, bo odpowiedź może być myląca – mówi Grzegorz Grochowina.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki m.pogroszewska@rp.pl

Grzegorz Ogórek, menedżer w PwC

Emerytury i renty są zwykle opodatkowane w kraju rezydencji, co oznacza, że osoba mająca miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce powinna się tu rozliczyć.  Wyjątek od tej zasady przewidują zapisy np. polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przepisy dotyczące rozliczenia zagranicznych świadczeń są dość jasne, problem wynika najczęściej z braku wiedzy podatników oraz niejednokrotnie pracowników urzędów skarbowych. Zdarza się też, że podatnicy spierają się z bankami o to, że nienależnie pobrały zaliczkę od zagranicznych świadczeń transferowanych do Polski za ich pośrednictwem. Jeśli zaliczka była pobrana niesłusznie, należy wystąpić o zwrot nadpłaty.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne