- Czy dyplom i kwalifikacje uzyskane w kraju są uznawane za granicą?
Każdy kraj posiada własne przepisy regulujące uznawanie wykształcenia. Ośrodki NARIC (National Academic Recognition and Information Centre) w danym kraju udzielają szczegółowych informacji o uznawalności wykształcenia do celów akademickich. Adresy ośrodków dostępne są na stronie www.enic-naric.net. Z kolei uznawanie kwalifikacji zawodowych zależy od rodzaju zawodu.
W przypadku zawodów regulowanych (których wykonywanie zależy od spełnienia wymagań kwalifikacyjnych i warunków określanych w odrębnych przepisach państwowych i korporacyjnych) obowiązują odpowiednie dyrektywy UE. Jeśli zawód nie jest regulowany, kwalifikacje uznaje pracodawca. W Polsce informacji w tym zakresie udziela Departament Nadzoru i Organizacji Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
- Czy pracodawca niemiecki odprowadza do ZUS składki za polskich pracowników sezonowych?
Od lipca 2005 r. pracodawca niemiecki zobowiązany jest do opłacania składek w ZUS za zatrudnione osoby, które podjęły pracę w trakcie płatnego urlopu wypoczynkowego. Od sezonu 2006 r. również od osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą oraz osób ubezpieczonych w KRUS.