W marcu 2005 r. wyjechałem do pracy w Anglii. W październiku 2005 r. wróciłem do Polski, aby się ożenić. Po dwóch tygodniach wyjechałem już razem z żoną do Anglii, gdzie pozostajemy do tej pory. Nie mamy sprecyzowanych planów co do powrotu. Czy możemy korzystać z abolicji? Jeśli tak, to za jaki okres?
Z abolicji mogą skorzystać podatnicy, którzy przynajmniej w jednym roku z lat 2002 – 2007 podlegali w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i osiągali w tym czasie dochody za granicą.
Przepisy dopiero od 1 stycznia 2007 r. definiują miejsce zamieszkania osoby fizycznej. Wcześniej taka definicja nie obowiązywała. Przyjmowano natomiast, że dana osoba ma nadal miejsce zamieszkania w Polsce (nawet jeśli przejściowo przebywa za granicą) wówczas, gdy ma tu „centrum interesów życiowych”. Pojęcie to nie jest jednak zdefiniowane.Moim zdaniem w 2005 r. nadal miał pan miejsce zamieszkania w Polsce, ponieważ pozostały tu bliskie osoby. Dopiero w drugiej połowie 2005 r. przeniósł pan swoje centrum interesów życiowych (którym była nowa rodzina) do Anglii. Uważam, że może pan skorzystać z abolicji za 2005 r. W 2006 r. natomiast nie miał pan już miejsca zamieszkania w Polsce. Od 2007 r. obowiązuje umowa z Anglią o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidująca metodę wyłączenia z progresją, tak więc dochody z 2007 r. nie są już objęte abolicją.
Wyjechałem z żoną do USA w styczniu 2002 r., likwidując całkowicie swój majątek w Polsce. W latach 2002 – 2006 przebywaliśmy wyłącznie w USA. Zgodnie z uzyskanymi opiniami prawnymi oraz certyfikatami rezydencji podatkowej byliśmy wówczas rezydentami USA. W Polsce pozostały meldunek (przemeldowanie do rodziców) oraz konto bankowe obsługujące kontynuowane fundusze emerytalne założone w 1999 r. w trzecim filarze ubezpieczeń społecznych. W styczniu 2007 r. postanowiliśmy jednak wrócić do Polski. Czy abolicja nas dotyczy?
Dochody z pracy w Stanach Zjednoczonych są opodatkowane z zastosowaniem metody zaliczenia (poza dochodami marynarzy, które podlegają zwolnieniu podatkowemu). Moim zdaniem małżonkowie nie mieli w Polsce nieograniczonego obowiązku podatkowego w latach 2002 – 2007, dlatego nie mogą ani nie powinni korzystać z ustawy abolicyjnej. Ich dochody z pracy w Stanach Zjednoczonych nie powinny podlegać opodatkowaniu w Polsce.