Ewa Bednarczyk i Andrzej Szybkie z Departamentu Rent Zagranicznych w centrali ZUS oraz Grzegorz Deszczak z Biura Świadczeń Federalnych przy Ambasadzie USA odpowiadają na pytania dotyczące wzajemnego zaliczania okresów zatrudnienia, łączenia polskich i amerykańskich emerytur i rent oraz wpływu umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską a USA na wysokość otrzymywanych świadczeń.
[b]Moja żona ma 47 lat, a ja 63. Ona ma już wypracowaną emeryturę w Polsce i będzie gotowa ją pobierać, gdy osiągnie wymagany wiek. Po dziesięciu latach małżeństwa (jesteśmy sześć lat po ślubie) i gdy osiągnie 62 lata, będzie mogła starać się o połowę mojej amerykańskiej emerytury, zredukowanej odpowiednio za każdy rok, zanim osiągnie pełny (67 lat) wiek emerytalny według prawa USA. Czy nie narazi się na redukcję jednej z emerytur z tego powodu, że pobiera drugą?[/b]
Małżeńskie świadczenie amerykańskie nie będzie zmniejszone z powodu pobierania polskiej emerytury przez żonę. Ta zasada dotyczy wszystkich amerykańskich świadczeń pochodnych dla członków rodziny, czyli m.in. emerytur małżeńskich. Dodajmy, że świadczenia małżeńskie należą się od ukończenia przez małżonka 62 lat, gdy małżeństwo trwało co najmniej rok, a w wypadku rozwiedzionych – co najmniej dziesięć lat. Żonie nie grozi także redukcja polskiej emerytury z powodu pobierania amerykańskiego świadczenia. Nie jest ono bowiem traktowane jako przychód powodujący jej obniżenie lub zawieszenie.
[b]Jestem 65-letnią obywatelką polsko-amerykańską. Przed wyjazdem do USA, gdzie poślubiłam obywatela amerykańskiego, około 20 lat pracowałam w Polsce. Po śmierci męża wróciłam do kraju. W wieku 64 lat otrzymałam po nim amerykańską rentę wdowią. Czy mogę starać się o moją emeryturę w Polsce, nie tracąc amerykańskiego świadczenia? [/b]
Tak. Nie ma przeszkód, aby ubiegać się o polską emeryturę. Jeśli czytelniczka ma 20 lat pracy w Polsce, to uzyska polską emeryturę niezależnie od amerykańskiego świadczenia (tylko na podstawie polskiej ustawy emerytalnej). W tym celu powinna złożyć wniosek w swoim oddziale ZUS. Uzyskanie tego świadczenia nie wpłynie na wysokość amerykańskiej wdowiej renty, i odwrotnie.