Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 31.12.2018 17:23 Publikacja: 31.12.2018 15:00
Foto: Adobe Stock
Na RP.pl przypominamy najlepsze i najchętniej czytane teksty z 2018 roku. Przez 12 dni z rzędu prezentujemy wybrane artykuły z poszczególnych miesięcy. Wśród grudniowych na wyróżnienie zasługuje tekst Mateusza Adamskiego o prawach obywateli polskich pracujących w Holandii.
Przeczytaj tekst: Zwolniona z powodu używania języka polskiego w miejscu pracy
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Dodatkowe pieniądze na utrzymanie się dla zleceniobiorcy, który świadczy usługi za granicą, są oskładkowane.
Choć praktyczne lekcje biznesu podczas pobytu za granicą powinny cieszyć się popularnością, polscy młodzi przedsiębiorcy znają ten unijny program.
Wielka Brytania wprowadza od kwietnia 2025 r. autoryzację podróży dla obywateli krajów objętych ruchem bezwizowym, w tym Polski.
Kiedy urząd skarbowy nie powinien uznawać podatnika za polskiego rezydenta? Czy po powrocie do kraju na stałe trzeba się rozliczać z polskim fiskusem? Jak ma obliczyć diety osoba pracująca w Danii? To niektóre z zadawanych przez czytelników pytań na temat rozliczania dochodów uzyskanych za granicą.
W lecie do firm leasingowych i biura Związku Polskiego Leasingu, trafiają pytania klientów: kiedy poinformować leasingodawcę o zamiarze wyjazdu za granicę i czy można pojechać leasingowanym autem na wakacje . Wyjaśniamy, jak dopełnić takich formalności.
Praca w innym kraju w okresie letnim zyskuje na popularności. Niektórzy decydują się jednak na wyjazd za granicę na dłużej niż dwa miesiące. Tłumaczymy formalności i podpowiadamy na co uważać.
Również osoby pobierające świadczenia z polskiego ZUS mogą pracować zdalnie z innego kraju. Wiążą się z tym jednak obowiązki ciążące tak na płatniku, jak i na osobie podejmującej taką pracę.
Kiedy negocjować cenę nieruchomości i czy można się targować? Jak zabezpieczyć się przed utratą zadatku? Czy procedura u notariusza w Hiszpanii jest podobna do tej polskiej? Jakie koszty, w tym podatkowe, trzeba ponieść po transakcji? Hiszpańscy adwokaci tłumaczą krok po kroku zasady nabycia nieruchomości i wskazują jakich pułapek należy unikać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas