Dzięki pieniądzom oferowanym przez urzędy pracy liczba rozpoczynających własną działalność wzrasta. Dotyczy to także tych, którzy do kraju wrócili z zagranicy, np. z Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Bezrobotni najczęściej otwierają firmy remontowo-budowlane, kosmetyczne i zakłady fryzjerskie. Mogą na to otrzymać do 19,1 tys. zł.

Na takie dotacje mogą liczyć ci, którzy zarejestrują się jako bezrobotni w polskim urzędzie pracy. A taką osobą zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F3F16E02BBA97CD15B910EFE1B2878E1?id=173396]ustawą z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.) [/link]jest ten, kto m.in. ma co najmniej 18 lat, ale nie więcej niż 60 (kobiety) lub 65 (mężczyźni) i nie ma żadnego źródła dochodów. Nie może zatem ani pracować na umowę o pracę, ani prowadzić działalności gospodarczej czy też pobierać świadczenia rodzinnego, emerytury albo renty.

Co więcej, dotację otrzyma ten, kto w ciągu 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia w urzędzie pracy wniosku o przyznanie dotacji nie prowadził działalności gospodarczej. O pomoc nie może się natomiast starać osoba, która została skazana za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu w ciągu dwóch lat przed dniem złożenia wniosku.

Bezrobotny zaczynający własny biznes (tak samo jak inni początkujący przedsiębiorcy) przez pierwsze dwa lata może skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. W tym czasie podstawę wymiaru składek będzie stanowić zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Ta ulga pomaga przetrwać najtrudniejszy okres po uruchomieniu firmy, kiedy to comiesięczne obciążenie wyższymi składkami byłoby wyjątkowo uciążliwe.

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6D56AEE0B587C9304EC04E50A4BAC1AA?id=184677]Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)[/link] nie daje jednak takiego wsparcia osobom, które prowadzą lub w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności prowadziły już pozarolniczą działalność. Ani też tym, którzy wykonują działalność dla byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywali w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres prowadzonego teraz biznesu.