Kluczowy w tej sprawie wyrok Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu zapadł 12 czerwca br. w sprawach z sygnaturami C-611/10 i C-612/10. Wzmacnia on pozycję prawną pracowników sezonowych z państw członkowskich UE w Niemczech.
W tych konkretnych sprawach chodziło o polskich pracowników sezonowych, którzy złożyli wnioski o przyznanie świadczeń rodzinnych Kindergeld dla swoich dzieci przebywających w Polsce. Niemieckie urzędy oddaliły ich wnioski oraz zażalenia na decyzje odmowne, a niemieckie sądy w pierwszej instancji oddaliły pozwy przeciwko tym decyzjom. Sprawy następnie trafiły do Bundesfinanzhof w Monachium, który skierował zapytanie do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.
Trybunał Sprawiedliwości uznał, że przepisy niemieckie są sprzeczne z prawem europejskim w zakresie, w którym prowadzą do wykluczenia prawa do świadczenia, a nie do zmniejszenia jego kwoty o porównywalne świadczenie pobierane w innym państwie członkowskim.
Stwierdził, że prawo europejskie nie stoi na przeszkodzie temu, aby państwo członkowskie, które nie jest według prawa europejskiego właściwe dla przyznania świadczeń rodzinnych, przyznało te świadczenia w oparciu o swoje prawo krajowe dla dziecka pracownika sezonowego wykonującego prace tymczasowe na jego terytorium.
Nie ma też znaczenia, czy pracownik sezonowy w swoim państwie zamieszkania ma prawo do świadczeń rodzinnych na to dziecko i czy zarówno on, jak i jego potomek mają miejsca pobytu w państwie członkowskim, w którym ten pierwszy wykonuje pracę sezonową.