Przyjęty wczoraj przez rząd projekt ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych ma   między innymi usprawnić ściganie przestępstw podatkowych.  Posłuży temu na przykład wymiana informacji o podatnikach zobowiązanych do uiszczania danin, a także o dokumentach istotnych w procedurze dochodzenia fiskalnych roszczeń. Nowe przepisy mają też gwarantować odpowiednie zabezpieczenie należności.

Według projektu wzajemna pomoc administracji podatkowych nie będzie mogła obejmować należności starszych niż pięć lat od terminu płatności. Została ustanowiona również na poziomie 1500 euro minimalna kwota, której można dochodzić w ramach takiej międzynarodowej współpracy. Projektowane przepisy obejmą wszystkie podatki i cła każdego rodzaju oraz należności pieniężne z nimi związane.

Ustawa wprowadzi także możliwość bezpośredniej współpracy urzędników skarbowych Polski i innych państw unijnych. W praktyce ma to oznaczać wspólną pracę zagranicznych i polskich skarbowców w naszych urzędach, a także możliwość wysyłania pracowników polskich urzędników skarbowych do zagranicznych instytucji zajmujących się poborem podatków i ceł.

Projektowana ustawa wdraża przepisy dyrektywy Rady 2010/24/UE dotyczącej współpracy administracji podatkowych krajów Unii Europejskiej. Rząd chce, żeby weszła w życie stosunkowo szybko, mianowicie już po 14 dniach od jej ogłoszenia.

etap legislacyjny: trafi do Sejmu