Na pomoc konsulatu możemy liczyć nie tylko wtedy, gdy zostaniemy okradzeni i stracimy paszport. Pomoże także w innych sytuacjach. Trzeba jednak wiedzieć, że konsul nie jest przedstawicielem biura podróży i nie będzie interweniował, gdy turysta jest niezadowolony ze standardu wycieczki.
Konsul to nie adwokat
Jednym z podstawowych zadań konsula jest ochrona prawa i interesów Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli w innym państwie. Zapewnia też im pomoc. Działa w ramach prawa obowiązującego w danym kraju oraz zgodnie z przepisami i zwyczajami międzynarodowymi. I może pomóc także, gdy turysta wda się w awanturę lub złamie prawo i zostanie aresztowany.
Gdy sprawa przybierze zły obrót, konsul czuwa, aby obywatele polscy zatrzymani czy aresztowani mieli zapewnioną ochronę prawną i byli traktowani zgodne z prawem danego państwa oraz z prawem międzynarodowym.
128 konsulatów Rzeczypospolitej Polskiej działa obecnie na całym świecie
Przepisy ustawy o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej określają, że w takich przypadkach mogą zwracać się do sądów i innych organów danego państwa o udzielenie informacji o przyczynach zatrzymania czy aresztowania. Mają prawo zapoznać się z zarzutami stawianymi polskim obywatelom. Mogą także odwiedzać ich w miejscu zatrzymania, ułatwiać porozumiewanie się np. z policją czy z sędzią, co bywa bardzo istotne ze względu na barierę językową. Konsul może także pomóc zatrzymanemu obywatelowi polskiemu skontaktować się z rodziną w kraju. Jeżeli jednak turysta popełni przestępstwo, konsul nie wystąpi w roli jego adwokata. Wskaże natomiast adwokatów czy miejscowe kancelarie, które mogą pomóc polskiemu obywatelami. Niekiedy są to prawnicy, którzy znają język polski lub sami są Polakami.