Premier Grecji przeprasza za katastrofę kolejową. Nie tylko w swoim imieniu

Premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis, przeprosił za wypadek kolejowy, do którego doszły w Grecji 28 lutego, w którym zginęło 57 osób. Mitsotakis obiecał uporanie się z wieloletnimi zaniedbaniami na kolei i udzielenie wsparcia finansowego rodzinom ofiar.

Publikacja: 09.03.2023 14:14

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis

Foto: AFP

28 lutego pociąg pasażerski jadący z Aten do Salonik, którym jechało ok. 350 osób (w większości studentów wracających do domów po weekendzie), zderzył się w pobliżu Larisy z pociągiem towarowym. Pierwsze wagony pociągu pasażerskiego, który w momencie zderzenia miał poruszać się z prędkością ok. 100 km/h, wykoleiły się i stanęły w płomieniach. W katastrofie zginęło 57 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

- Chciałbym złożyć publiczne przeprosiny w imieniu tych, którzy rządzili krajem przez lata, a przede wszystkim osobiście - mówił w czasie posiedzeniu rządu grecki premier. - Poczuwam się do odpowiedzialności - dodał.

Czytaj więcej

Grecy będą strajkować po katastrofie kolejowej pod Larisą

Wcześniej Mitsotakis był krytykowany za to, że odpowiedzialność na wypadek próbuje przerzucić na zawiadowcę stacji, który został aresztowany w związku z zarzutem zaniedbań, które doprowadziły do katastrofy. Zawiadowca miał doprowadzić do tego, że dwa pociągi, jadące w przeciwnych kierunkach, znalazły się na jednym torze.

Katastrofa wywołała w Grecji publiczne oburzenie i protesty wobec politycznego establishmentu, który ignorował apele związków pracowników kolei, aby zacząć stosować automatyczne systemy bezpieczeństwa i zatrudnił więcej pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na kolei.

W środę przed parlamentem w Atenach, a także w Salonikach i innych greckich miastach, demonstrowały dziesiątki tysięcy osób

W środę przed parlamentem w Atenach, a także w Salonikach i innych greckich miastach, demonstrowały dziesiątki tysięcy osób. Były to największe uliczne demonstracje przeciw konserwatywnemu rządowi od czasu jego dojścia do władzy w 2019 roku.

Mitsotakis zapowiedział, że priorytetem jego rządu będzie transparentne śledztwo ws. katastrofy i wypłata rekompensat rodzinom ofiar.

Grecki rząd ma przeznaczyć na modernizację sieci kolejowej 270 mln euro. Rząd obiecuje zwiększenie zatrudnienie na kolei i poprawę bezpieczeństwa poprzez instalację automatycznego systemu kontroli sieci kolejowej do końca sierpnia. 

- Jesteśmy razem w czasie tej próby - powiedział premier dodając, że katastrofa nie powinna podzielić greckiego społeczeństwa.

Tymczasem protest antyrządowy zapowiadają już studenci ateńskich uczelni wyższych.

Wypadki
Budowany w Indiach most zawalił się do Gangesu. Drugi raz
Wypadki
Katastrofa kolejowa w Indiach. Prawie 300 ofiar, 900 rannych
Wypadki
Łódź z imigrantami wywróciła się u wybrzeży greckiej wyspy. Są ofiary
Wypadki
Moskwa: Znów pożar w budynku resortu obrony? TASS informuje, potem zaprzecza
Wypadki
USA: Flaga ze swastyką w ciężarówce, która uderzyła w barierki przy Białym Domu
Wypadki
Wybuch paniki na stadionie piłkarskim. Jest wiele ofiar