Reklama
Rozwiń

Rząd nie rozpędził wzrostu wynagrodzeń

Realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw zwiększył się w styczniu o 3,8 proc. rok do roku. To efekt nie tylko inflacji, ale też zamierającego wzrostu zatrudnienia.

Aktualizacja: 19.02.2020 22:20 Publikacja: 19.02.2020 21:00

Rząd nie rozpędził wzrostu wynagrodzeń

Foto: Adobe Stock

Realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw, czyli siła nabywcza wynagrodzeń wszystkich tam zatrudnionych, jeszcze w grudniu zwiększył się o 5,4 proc. rok do roku, a w ub.r. rósł średnio w tempie 7 proc. W styczniu realną dynamikę dochodów z pracy stłumiła inflacja, która przyspieszyła do 4,4 proc. rok do roku – z 3,4 proc. miesiąc wcześniej. Nie mniejsze znaczenie miał jednak też mizerny wzrost zatrudnienia.

Środowe dane GUS sugerują, że gospodarstwa domowe odczuwają, że ich sytuacja dochodowa poprawia się coraz wolniej. Tzw. bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej zmalał do 1,3 pkt z 3,7 pkt w grudniu. To jeden z najsłabszych odczytów od wiosny 2017 r. Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej, który wyraża oczekiwania gospodarstw domowych co do koniunktury w gospodarce i ich sytuacji finansowej w kolejnych 12 miesiącach, zmalał w lutym do -2,2 pkt z -0,6 pkt w styczniu. Przyczynił się do tego m.in. wyraźny wzrost obaw o utratę pracy. Źródłem tych obaw może być coraz wolniejszy wzrost zatrudnienia. Choć ekonomiści nie mają wątpliwości, że jest to przejaw nie tylko słabnącego zapotrzebowania na pracowników, ale też problemów firm z zapełnianiem wakatów.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Wynagrodzenia
Firmy podwyższają wymagania, lecz są gotowe na kompromis
Wynagrodzenia
Jaka płaca minimalna? Pracodawcy zabrali głos
Wynagrodzenia
Ile naprawdę zarabiamy? GUS podał dokładne dane
Wynagrodzenia
Rekordowe wynagrodzenia prezesów spółek z indeksu S&P 500. Zaskakujący numer 1
Wynagrodzenia
Nie tylko zetki nie chcą się poświęcać dla wyższej płacy