Prawnicy, specjaliści i menedżerowie podejmujący pracę w branży farmaceutycznej, w bankowości i w ubezpieczeniach mogli w I połowie tego roku liczyć na największy średni wzrost oferowanych im wynagrodzeń w porównaniu z pierwszym półroczem 2022 r. – wynika z 12. już edycji raportu płacowego firmy rekrutacyjnej Antal, który „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza.
W ustaleniach raportu widać efekty schłodzenia koniunktury na rynku pracy w IT, która to branża jeszcze w zeszłym roku była liderem podwyżek. Teraz jest to jedna z trzech – obok logistyki oraz sprzedaży i marketingu, w których wzrost stawek nowo zatrudnianych pracowników jest najmniejszy – zaledwie 1 proc. w porównaniu z I połową 2022 r.
Korekta w dół
Jak zwraca uwagę Fabian Pietras, dyrektor Antal IT Services, pierwszy raz od wielu lat branża IT podlega korekcie rynkowej, którą potwierdza spadek liczby ofert pracy. Widoczne w pierwszych miesiącach tego roku spowolnienie dynamiki rekrutacji przyczynia się do wyhamowania wzrostu wynagrodzeń w IT. Zdaniem dyr. Pietrasa, może to wynikać z ostrożnego podejścia do inwestycji oraz kończenia projektów zeszłorocznych.
Rośnie elastyczność w negocjacjach płacowych. – W warunkach niższego niż w latach ubiegłych popytu na usługi informatyczne pożądani są przede wszystkim pracownicy o kompetencjach umożliwiających szybkie i efektywne kosztowo realizowanie projektów, np. specjaliści od chmur publicznych – ocenia Konrad Weiske, prezes giełdowej spółki Spyrosoft i wiceprezes branżowej organizacji SoDA.