W nawiązaniu do pytania, w sprawie ograniczenia w 2009 rok pożyczek mieszkaniowych na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych dla sędziów i prokuratorów, uprzejmie informuję, co następuje:
Na wstępie podkreślenia wymaga, że pożyczki na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych sędziów i prokuratorów stanowią unikalną formę pomocy dla w/w grup zawodowych, finansowaną [b]w całości bezpośrednio z budżetu państwa[/b]. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że pożyczki na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych dla sędziów przyznawane są [b]na bardzo korzystnych zasadach[/b] w porównaniu do kredytów mieszkaniowych dostępnych na rynku bankowym.
Należy bowiem zaznaczyć, że zgodnie z treścią [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169364]rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 kwietnia 2003 r. w sprawie sposobu planowania i wykorzystywania środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych sędziów oraz warunków przyznawania pomocy finansowej z tych środków (Dz.U. Nr 80, poz. 727, ze zm.)[/link] oraz z[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169365] dnia 25 kwietnia 2003 r. w sprawie sposobu planowania i wykorzystywania środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorów oraz warunków przyznawania pomocy finansowej z tych środków (Dz.U. Nr 80, poz. 728, ze zm.)[/link], pożyczki są oprocentowane [b]„w stosunku rocznym w wysokości średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, określanego corocznie w ustawie budżetowej, z uwzględnieniem dokonanych spłat”[/b].
Dla przykładu w projekcie ustawy budżetowej na rok 2010 przedmiotowy wskaźnik został określony na poziomie 101,0 - co oznacza oprocentowanie pożyczek mieszkaniowych dla sędziów i prokuratorów w wysokości 1 % w stosunku rocznym.
Oprocentowanie powyższe jest wielokrotnie niższe od oprocentowania ustalanego dla komercyjnych kredytów hipotecznych (które opiera się z reguły o stopę oprocentowania na rynku międzybankowym WIBOR, powiększoną o marże bankowe). Dodatkowo z udzieleniem pożyczki na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych sędziów i prokuratorów nie wiążą się dodatkowe opłaty, prowizje, ubezpieczenia, itp.