Czy pracując zagranicą trzeba płacić składki na Fundusz Pracy

Publikacja: 02.11.2010 10:03

Departament Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego MPiPS wyjaśnia, że art. 71 ust. 1 lit g)[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269029] ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy[/link] dotyczy opłacania składek na Fundusz Pracy w Polsce w związku z zatrudnieniem za granicą u pracodawcy zagranicznego w państwie niewymienionym w art. 1 ust.3 pkt 2 lit. a-c.

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego dotyczy tylko państw wymienionych w art. 1 ust. 3 pkt 2 lit. a-c, czyli państw Unii Europejskiej, państw EOG oraz Szwajcarii.

Zgodnie z art. 71 ust. 7 ustawy [b]do okresów wymaganych do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych zalicza się także okresy zatrudnienia w państwach UE, EOG i Szwajcarii, na zasadach określonych przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.[/b]

Pytanie odnosi się do Wielkiej Brytanii, a więc nie stosuje się do niego art. 71 ust 1 lit. g. ustawy.

Zgodnie z art. 61 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 roku w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego [b]bezrobotny ubiegający się o świadczenia z tytułu bezrobocia ma prawo do uwzględnienia, w koniecznym zakresie, okresów ubezpieczenia przebytych pod dzi[/b]ałaniem ustawodawstw innych państw członkowskich Unii Europejskiej (UE). W myśl art. 61 ust. 2 ww. rozporządzenia, uwzględnienie okresów ubezpieczenia spełnionych za granicą może nastąpić wyłącznie pod warunkiem spełnienia przez bezrobotnego ostatniego okresu ubezpieczenia na terytorium państwa, w którym ubiega się on o zasiłek.

Wyjątek od powyższej zasady wprowadza art. 65 ust. 2 i 5 [b]rozporządzenia 883/2004[/b], który stanowi, że bezrobotny, który w okresie swojego ostatniego zatrudnienia lub pracy na własny rachunek zamieszkiwał w innym państwie członkowskim niż państwo wykonywania pracy, i który nadal mieszka w tym państwie lub powróci do tego państwa, pozostaje w dyspozycji służb zatrudnienia państwa zamieszkania oraz korzysta ze świadczeń zgodnie z ustawodawstwem tego państwa tak, jakby był tam ostatnio zatrudniony.

Jednocześnie należy podkreślić, że aby bezrobotny mógł korzystać ze świadczeń dla bezrobotnych w państwie, w którym nie był ostatnio zatrudniony (na podstawie art. 65 ust. 2 i 5 rozporządzenia 883/2004) musi on nie tylko oddać się do dyspozycji służb zatrudnienia, ale także udokumentować fakt zamieszkania w tym państwie podczas zatrudnienia w innym państwie członkowskim UE.

W związku z powyższym zgodnie z rozporządzeniem 883/2004 oraz ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy [b]osoba pracująca w innym państwie członkowskim UE, EOG lub Szwajcarii nie ma obowiązku odprowadzania składek na Fundusz Pracy w Polsce[/b].

[b][i]Departament Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego[/i]

[i] Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej [/i][/b]

Departament Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego MPiPS wyjaśnia, że art. 71 ust. 1 lit g)[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269029] ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy[/link] dotyczy opłacania składek na Fundusz Pracy w Polsce w związku z zatrudnieniem za granicą u pracodawcy zagranicznego w państwie niewymienionym w art. 1 ust.3 pkt 2 lit. a-c.

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego dotyczy tylko państw wymienionych w art. 1 ust. 3 pkt 2 lit. a-c, czyli państw Unii Europejskiej, państw EOG oraz Szwajcarii.

Pozostało jeszcze 81% artykułu
Sądy i trybunały
Sędzia w stanie spoczynku pobiera pensję sędziego. KRS idzie do prokuratury
Prawo w Polsce
Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji religii. Chodzi o oceny
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Zawody prawnicze
Trzydzieści dni bez urzędówek. Prawnicy szykują protest
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?