Najniższy pułap intensywności pomocy, który w danym okresie sprawozdawczym mogą być podwyższone koszty zatrudnienia osoby niepełnosprawnej ustalone ryczałtowo, należy w każdym przypadku obliczać w wartości wynikającej z § 5 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 13 grudnia 2007 r. w sprawie udzielania pomocy pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne oraz osobom niepełnosprawnym wykonującym działalność gospodarczą i rolniczą (DzU nr 240, poz. 1756).
Koszty te składają się z dwóch składników: kwoty składek podlegającej refundacji na podstawie art. 25a ust. 2-4 ustawy oraz iloczynu najniższego wynagrodzenia i mnożnika wynikającego z § 5 ust. 2 pkt 1-3, ust. 3 lub ust. 4 pkt 1 i 2 rozporządzenia.
Zgodnie z § 5 ust. 5 rozporządzenia mnożniki te ustala się proporcjonalnie do miesięcznego wymiaru czasy pracy osoby niepełnosprawnej. Pojęcie miesięcznego wymiaru czasu pracy nie zostało odrębnie zdefiniowane w tym rozporządzeniu, ustawie ani rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 13 grudnia 2007 r. w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1755) czy rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1754). Dlatego należy w tym zakresie odwołać się do przepisów kodeksu pracy, a więc do wymiaru czasu pracy pracownika w danym miesiącu. W razie zmian tego wymiaru, należy ustalić go proporcjonalnie do okresów, w których ustalono różne wymiary czasu pracy. Np. do 15 czerwca włącznie pracownik pracował na 1/2 etatu, a od 16 do 30 czerwca włącznie - na 1/4 etatu. Miesięczny wymiar czas pracy wyniesie 0,375 (tj. 1/2 x 15 + 1/4 x 15): 30.
Nie ma natomiast prawnej podstawy do ustalenia tej wartości proporcjonalnie do przeciętnego miesięcznego wymiaru czasu pracy zdefiniowanego, które jest pojęciem prawie zdefiniowanym w załączniku do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 13 grudnia 2007 r. w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1755). Uzupełniając, należy wskazać, że ryczałt odzwierciedla koszty określone w § 4 rozporządzenia, a podstawowe z nich są niezależne od okresu zatrudnienia w miesiącu (np. koszty związane z korzystaniem ze szczególnych uprawnień pracowniczych, o których mowa w art. 19 i 20 ustawy, wydajność pracy, zużycie materiałów).
Sylwia Boratyńska