Stosownie do postanowienia art. 29 ust. 4 pkt 1 lit. b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=129F955D782C59D93B66057552A4CC28?id=358718]ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759)[/link] – zwanej dalej „ustawą Prawo zamówień publicznych” zamawiający może określić w opisie przedmiotu zamówienia wymagania związane z realizacją zamówienia, dotyczące zatrudnienia osób niepełnosprawnych, o których mowa w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=179623CD90836199ADF897DBCE50201E?id=257066]przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych[/link].
Z powyższego unormowania wynika, że zamawiający może wymagać od wykonawców zatrudnienia osób niepełnosprawnych przy wykonaniu zamówienia publicznego. Powyższe unormowanie związane jest z wprowadzaniem przez instytucje udzielające zamówień publicznych preferencji dla podmiotów zatrudniających osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.
Zamawiający stawiając wobec wykonawców wymóg zatrudnienia osób niepełnosprawnych przy wykonaniu zamówienia publicznego zobowiązany jest stosownie do postanowienia art. 36 ust. 1 pkt 9 ustawy - Prawo zamówień publicznych do określenia w specyfikacji istotnych warunków zamówienia liczby osób niepełnosprawnych i okresu wymaganego zatrudnienia tych osób, a także sposobu dokumentowania przez wykonawcę zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Ponadto zamawiający jest zobowiązany do zamieszczenia w specyfikacji istotnych warunkach zamówienia postanowień dotyczących uprawnień zamawiającego w zakresie kontroli spełniania przez wykonawcę wymagań dotyczących zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sankcji z tytułu niespełnienia tych wymagań.
Określenie przez zamawiającego liczby osób niepełnosprawnych i okresu wymaganego ich zatrudnienia winno uwzględniać specyfikę danego zamówienia (rodzaj zamówienia, stopień skomplikowania czynności wchodzących w zakres zamówienia, wielkość świadczeń, okres obowiązywania umowy itd.). Przy czym określenie przez zamawiającego powyższych wymagań nie powinno rodzić większych trudności.
Niezależnie od określenia wymagań co do liczby osób niepełnosprawnych i okresu ich zatrudnienia przy wykonaniu zamówienia publicznego zamawiający winien również zamieścić w specyfikacji istotnych warunków zamówienia postanowienia dotyczące zapewnienia właściwej kontroli przestrzegania przez wykonawcę powyższych warunków.