Reklama
Rozwiń

Stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 24 Listopada 2016 r. ws. urlopu wypoczynkowego dla podejmujących po raz pierwszy pracę zawodową

W roku kalendarzowym, w którym pracownik podjął po raz pierwszy pracę zawodową, prawo do urlopu wypoczynkowego jest nabywane z upływem każdego miesiąca pracy, w wysokości 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi po przepracowaniu roku (art. 153 k.p.).

Publikacja: 08.12.2016 02:00

Oznacza to, że pracownik nabywa prawo do urlopu w wymiarze 1/12 z 20 lub 26 dni po przepracowaniu pełnego miesiąca.

Wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego oznacza liczbę dni przysługującego wypoczynku, określonego w art. 154 § 1 k.p. uzależnionego od ogólnego stażu pracy pracownika. Zgodnie z kodeksem pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat i 26 dni, jeżeli jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się okres pozostawania w stosunku pracy u poprzednich pracodawców i u aktualnego pracodawcy. Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się z mocy art. 155 k.p., wskazaną w tym przepisie liczbę lat z tytułu ukończenia określonego poziomu szkoły. W okresie zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu, uwzględnia się także tzw. okresy zaliczalne, które nie są okresami pozostawania w stosunku pracy, ale z mocy przepisów szczególnych podlegają zaliczeniu do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Przykładem takiego okresu zaliczanego do stażu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, jest okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych i stypendium przez stażystę (ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 645).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono