Do końca 2012 r. powstanie w Warszawie kolejne nowoczesne muzeum. „Rz” dotarła do szczegółów projektu Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in., jak powstają pieniądze – od projektu do gotowego banknotu czy monety, nauczyć się odróżniać prawdziwe banknoty od fałszywych, zajrzeć do wnętrza bankomatu, a nawet do bankowego skarbca – w wiernej jego kopii będzie można dotknąć prawdziwej sztaby złota.

Muzeum powstanie na terenie siedziby NBP w Warszawie przy pl. Powstańców i będzie miało ponad 2 tys. mkw. powierzchni.

Placówka ma nosić imię tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezesa NBP Sławomira Skrzypka, który był pomysłodawcą jej powstania. Decyzję w tej sprawie zarząd NBP podjął jednogłośnie.

„Będzie to miejsce propagujące edukację ekonomiczną, na którą wielki nacisk kładł mój poprzednik. Do wdowy, pani Doroty Skrzypek, skieruję prośbę o wyrażenie zgody na tę formę upamiętnienia” – napisał w przesłanym „Rz” oświadczeniu prof. Marek Belka, prezes NBP.

– „Częścią tworzonego centrum będzie miejsce poświęcone wszystkim ofiarom tragicznego lotu, w którym znajdą się monety wyemitowane z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, odnalezione na miejscu katastrofy. 10 kwietnia miały być przekazane rodzinom ofiar zamordowanych polskich oficerów, dziś zostaną udostępnione wszystkim Polakom, bo wszyscy ponieśliśmy w tej katastrofie równie bolesną stratę”.

– Bardzo się cieszę, że taka decyzja została podjęta – mówi „Rz” Dorota Skrzypek. – Mam nadzieję, że będzie to bardzo nowoczesna placówka, która przyczyni się do zwiększenia wiedzy ekonomicznej Polaków. Zwłaszcza młodzieży. Mój mąż zawsze powtarzał, że pieniądze na edukację to nie jest zbędny wydatek, tylko najlepsza inwestycja na przyszłość.

Pomysł podoba się ekonomiście prof. Witoldowi Orłowskiemu. – Świadomość ekonomiczna Polaków jest bardzo słaba, potrzebne są wszelkie działania, które mogą ją zwiększyć – podkreśla. Zwraca jednak uwagę, że muzeum nie może być tylko kolejną wystawą monet. – Musi uzmysławiać zwiedzającym mechanizmy funkcjonowania pieniądza i zachęcać do pogłębiania wiedzy o ekonomii – dodaje.

W NBP o nowym muzeum mówi się „Bankoteka”. Nie ma to być zwykła wystawa z gablotami, ale ogromny świat pieniądza, w którym każdy będzie mógł poznać jego tajniki.

Chronologicznie wystawa będzie się zaczynała od czasów antycznych i średniowiecza, czyli od powstania pieniądza. Historia polskiej waluty zostanie zaś przedstawiona od najstarszych oryginalnych denarów Bolesława Chrobrego.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Centrum Pieniądza ma być nie tylko muzeum, ale i centrum edukacyjnym. Odwiedzający będą mogli uczestniczyć w wirtualnych grach, za pomocą specjalnego symulatora planować politykę pieniężną i inwestować na giełdzie. Dostępne też będą: biblioteka ekonomiczna oraz centrum zabaw i gier edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Placówka ma być w pełni przystosowana do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. Powstanie np. specjalna trasa dla osób niewidomych.

Konkurs na aranżację centrum będzie rozpisany do końca października. W komisji konkursowej są osoby z NBP i doświadczeni muzealnicy, tacy jak dyrektor Zamku Królewskiego prof. Andrzej Rottermund oraz twórca Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

– Nowe muzeum będzie skonstruowane tak, żeby zainteresowało również tych, którzy nie mają pojęcia o ekonomii – mówi Ołdakowski.

[ramka][b]Oświadczenie prezesa Narodowego Banku Polskiego prof. Marka Belki[/b]

Katastrofa prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010 r., w której śmierć poniosło tyle wybitnych postaci życia publicznego, a wśród nich mój poprzednik, była dla mnie ogromnym ciosem. Chęć upamiętnienia ofiar, wsparta powagą chwili była podstawą jednomyślnej decyzji podjętej 15 lipca przez Zarząd Narodowego Banku Polskiego o upamiętnieniu ofiar katastrofy oraz nadaniu imienia Sławomira Stanisława Skrzypka powstającemu Centrum Pieniądza NBP. Będzie to miejsce propagujące edukację ekonomiczną, na którą wielki nacisk kładł mój poprzednik. Do wdowy, Pani Doroty Skrzypek, skieruję prośbę o wyrażenie zgody na tę formę upamiętnienia. Częścią tworzonego centrum będzie miejsce poświęcone wszystkim ofiarom tragicznego lotu, w którym znajdą się monety wyemitowane z okazji 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej, odnalezione na miejscu katastrofy. 10 kwietnia miały być przekazane rodzinom ofiar zamordowanych polskich oficerów, dziś zostaną udostępnione wszystkim Polakom, bo wszyscy ponieśliśmy w tej katastrofie równie bolesną stratę. [/ramka]