– Zdecydowaliśmy się opublikować je w albumie oraz pokazać na wystawie w 100. rocznicę urodzin autora – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie dziś o godz. 17 odbędzie się prezentacja. – Prace Eugeniusza Lokajskiego to humanistyczna przypowieść o człowieczeństwie w krańcowych jego momentach.

Przedstawiają codzienne życie miasta podczas walki. Są tu zarówno portrety powstańców, jak i cywilów – w tym dzieci. Na jednym ze zdjęć można rozpoznać Zofię Domańską, siostrę Lokajskiego. To ona przekazała muzeum 840 fotografii.

– Do informacji o bohaterach i miejscach ze zdjęć docieraliśmy przez rok – mówi Anna Kotonowicz, rzecznik Muzeum Powstania Warszawskiego. Fotografie w albumie i na wystawie prezentowane są w nowoczesnej formie graficznej. Wszystkie są opatrzone wspomnieniami powstańców. Pochodzą one z Archiwum Historii Mówionej MPW, w którym znajduje się już niemal 1,5 tys. nagrań.

Wystawę można oglądać w hali B od jutra do 31 marca. Tutaj także można kupić album (dziś w promocyjnej cenie 100 zł, od jutra za 129 zł).