Annegret Kramp-Karrenbauer, sekretarz generalna CDU, jest postrzegana jako jedna z najbliższych sojuszniczek Angeli Merkel - jej zwycięstwo w wyborach na przewodniczącą partii oznaczałoby prawdopodobnie kontynuację polityki dotychczasowej kanclerz, która przed kilkoma tygodniami zapowiedziała, że w grudniu nie będzie się ubiegać o kolejną kadencję na stanowisku przewodniczącej CDU. Merkel kieruje niemiecką chadecją od 2000 roku, od 2008 roku jest kanclerzem.

- Jedną z odpowiedzi (na kryzys na Morzu Azowskim - red.) może być, na przykład, powstrzymanie rosyjskich statków przybywających z tego regionu - z Morza Azowskiego - od wpływania do europejskich i amerykańskich portów do czasu rozwiązania sytuacji z Ukrainą - oświadczyła Kramp-Karrenbauer.

Kramp-Karrenbauer zaapelowała też do kierownictwa niemieckich firm samochodowych - Volkswagena, BMW i Daimlera, aby byli ostrożni i nie podważali pozycji handlowej UE w czasie spotkania z przedstawicielami amerykańskiej administracji, do jakiego dojdzie w przyszłym tygodniu.

Ukraińska marynarka wojenna poinformowała w niedzielę, że trzy okręty - "Berdiańsk", "Nikopol" i "Yani Kapu" zostały przejęte przez Rosjan w Cieśninie Kerczeńskiej. Wcześniej miały zostać ostrzelane. W związku z tymi wydarzeniami Rada Najwyższa Ukrainy poparła dekret prezydenta Petro Poroszenki o wprowadzeniu na 30 dni stanu wojennego na Ukrainie.