Na czwartkowej sesji Rady Warszawy radni przegłosowali m.in. uchwałę dotyczącą przystąpienia do zmiany planu miejscowego dla części placu Defilad, na którym znajdzie się Muzeum Sztuki Nowoczesnej. – Zmiany są potrzebne, bo komitet sterujący, w skład którego wchodzą m.in. przedstawiciele biura architektury, gospodarowania nieruchomościami, przedstawiciele MSN i TR uznali, że obie te instytucje nie muszą mieć wspólnej siedziby, a mieścić się w sąsiadujących ze sobą budynkach – tłumaczy Agnieszka Kłąb, rzecznik stołecznego ratusza. Dodaje, że ten sam komitet zdecydował, że MSN i TR nie potrzebują tak dużo powierzchni jak wstępnie planowano. Zamiast 35 tys. mkw. wystarczy 25 tys. mkw. z czego 15 tys. mkw. dla MSN, a reszta dla TR.
Urzędnicy ujawnili też, ze nowy konkurs na Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostanie ogłoszony 1 września. – Będzie obejmował oba budynki – mówi Agnieszka Kłąb. Zasady konkursu nie zostały jeszcze ustalone. Wybór najlepszego projektu ma nastąpić wiosną 2014 roku.
Jak mówi Agnieszka Kłąb do momentu otrzymania pozwolenia na budowę, inwestycja będzie prowadzona wspólnie przez obie instytucje. – Potem MSN poprowadzi budowę swojej części obiektu, finansowaną z kredytu bankowego, zaciągniętego na 30 lat, a TR Warszawa będzie się starał o otrzymanie dodatkowych funduszy na budowę swojej siedziby z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 – wylicza rzeczniczka.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie choć formalnie działa od kilku lat nie wciąż nie ma stałej siedziby. Pierwszy konkurs na nią ogłoszono już w 2005 roku, ale został unieważniony. Kolejne podejście było w 2006 roku. Ten konkurs wygrał szwajcarski architekt Christian Kerez. Umowę z nim zawarto w 2008 roku, a gmach miał zostać ukończony do 2012 roku. Budowa nawet się nie zaczęła. W maju 2012 roku władze Warszawy wypowiedziały umowę na projekt, tym samym rezygnując z koncepcji Christiana Kereza. MSN trafiło do tymczasowej siedziby po dawnym pawilonie handlowym „Emilia" w centrum miasta, gdzie funkcjonuje do dziś.