Reklama

Latarnik powie, jak zagłosować

Od dziś do dyspozycji jest narzędzie, które pozwala sprawdzić poglądy, ale i prawdomówność polityków.

Publikacja: 08.05.2014 02:14

Decyzji wyborczej nie trzeba podejmować tuż przed wrzuceniem głosu do urny

Decyzji wyborczej nie trzeba podejmować tuż przed wrzuceniem głosu do urny

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Od godziny 11 każdy będzie mógł wypełnić test latarnika wyborczego przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. To internetowe narzędzie pozwala w ciągu kilku minut porównać swoje poglądy polityczne z deklaracjami komitetów wyborczych.

Rozwiąż test na latarnikwyborczy.pl

25 zagadnień dotyczy kluczowych kwestii europejskich: polityki, spraw społecznych oraz gospodarki. Internauci odpowiadają na te same pytania, na które wcześniej odpowiedziały komitety. Po przejściu wszystkich pytań otrzymuje się wynik: nazwę partii, która ma program najbliższy odpowiedziom użytkownika.

– Chcemy, by ludzie głosowali świadomie. Na partię, która ma najbardziej zbliżone do nich poglądy, i kandydatów, którzy najlepiej będą reprezentować ich interesy – mówi „Rz" Jędrzej Witkowski z Centrum Edukacji Obywatelskiej, które podobne testy organizuje od wyborów prezydenckich w 2005 r.

Pomysł zaczerpnięto z Holandii. Tamtejszy De Stemest w poprzednich wyborach do krajowego parlamentu wypełniło niemal 5 mln ludzi, co robi wrażenie, biorąc pod uwagę, że kraj ten liczy 16 mln obywateli. Rekord należy jednak do niemieckiego Wahl-O-Mat, który podczas zeszłorocznych wyborów odwiedziło 13,3 mln osób.

Reklama
Reklama

W Polsce pierwsze badanie nie cieszyło się dużym zainteresowaniem. W 2005 r. wzięło w nim udział ok. 50 tys. użytkowników. W kolejnej edycji (przyspieszone wybory parlamentarne w 2007 r.) ta liczba wzrosła 10-krotnie i na poziomie pół miliona użytkowników utrzymywała się również podczas kolejnych edycji. W tym roku dodatkową atrakcją będzie możliwość sprawdzenia, do której partii byłoby nam najbliżej, gdybyśmy mieszkali w innych krajach Unii Europejskiej. 15 pytań brzmi tak samo w 12 krajach. Na ich podstawie algorytm przyporządkuje nam naszego faworyta, np. we Francji lub Wielkiej Brytanii.

– Wyzwaniem w umiędzynarodawianiu latarnika jest znalezienie takich kwestii, które są przedmiotem debaty we wszystkich krajach i jednocześnie różnicują polskie partie – tłumaczy Witkowski.

W Polsce trudno np. znaleźć zwolenników ograniczania funduszy unijnych w ramach polityki spójności lub zmniejszania dopłat dla rolników. Zgadza się z tym jedynie Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego.

Z kolei w sprawie zmniejszania pomocy dla najuboższych regionów opinii nie mają: Polska Razem Jarosława Gowina, Europa Plus Twój Ruch i Ruch Narodowy. Na mniejsze dopłaty zgadza się również Europa Plus, a narodowcy nie mają w tej sprawie opinii.

Platforma Obywatelska nie ma zaś zdania w sprawie emisji europejskich obligacji. – Nie musimy mieć, bo nie jesteśmy w strefie euro – tłumaczy szef sztabu wyborczego PO europoseł Tadeusz Zwiefka.

Być może jednak ostrożność wynika z innego powodu. Przed wyborami w 2011 r., po których koalicja przeforsowała podniesienie wieku emerytalnego, odpowiedź PO i PSL brzmiała: „Nie zgadzam się". Oba komitety przekonywały, że ważne jest tworzenie warunków do dobrowolnego wydłużania aktywności zawodowej.

Reklama
Reklama

Kto wypełni latarnika, temu łatwiej będzie później ocenić, czy partie spełniły obietnice.

Poglądy kandydatów ? w eurowyborach można znaleźć też w ankiecie „Rz" na stronie ?    www.rp.pl/ankieta

Wydarzenia
Zrobiłem to dla żołnierzy
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Reklama
Reklama