Rz: Kilka lat temu kolekcjonerowi broni – kombatantowi powstania warszawskiego – zarekwirowano jego zbiory. Przejęło je Muzeum Powstania Warszawskiego. Teraz, dzięki wyrokowi Trybunału w Strasburgu – kombatant odzyskał broń. Jakie warunki trzeba spełniać, aby w Polsce być legalnie kolekcjonerem broni?
Andrzej Chechowski:
Zgodnie z ustawą wystarczającą podstawą do wystąpienia o pozwolenie jest członkostwo w stowarzyszeniu strzelecko-kolekcjonerskim. Czasem policja żąda dodatkowo na przykład informacji na temat stażu i aktywności w takim stowarzyszeniu. Osoba występująca o pozwolenie musi też przejść badania i zostać dopuszczona do posiadania broni przez lekarzy specjalistów: okulistę, psychiatrę, oraz lekarza ogólnego i psychologa. To procedura, która obowiązuje przy występowaniu o pozwolenie na każdy rodzaj broni, kolekcjonerskiej również. I oczywiście trzeba też zdać egzamin.
Jak wygląda taki egzamin?
W przepisach nie ma wytycznych, jak ma wyglądać egzamin na broń kolekcjonerską – w różnych województwach egzaminy mogą być różne, na przykład inna może być liczba pytań.