Pielgrzymka na peryferie świata

Rozmowa z Marcin Przeciszewski, redaktorem naczelnym Katolickiej Agencji Informacyjnej

Publikacja: 22.09.2014 01:55

Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej

Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała Waldemar Kompała

Rz: Dlaczego papież Franciszek w swojej pierwszej europejskiej podróży zdecydował się na odwiedzenie właśnie Albanii?

Marcin Przeciszewski:

Weźmy pod uwagę priorytety Ojca Świętego. Papież Franciszek nieustannie apeluje o wychodzenie Kościoła ku ludziom prześladowanym, cierpiącym i ubogim, ale przede wszystkim na peryferie świata. I dlatego na miejsce swej pierwszej pielgrzymki zagranicznej w Europie wybrał Albanię.

W tym wyborze nie ma więc nic zastanawiającego?

Nie zaskakuje to, że Ojciec Święty nie wybrał się do dużego państwa europejskiego. Albania jest krajem trochę peryferyjnym, a jednocześnie krajem, który najbardziej cierpiał w okresie totalitaryzmu. Ogłosiła się pierwszym na świecie państwem ateistycznym, religia była zakazana, a wszystkie Kościoły i związki wyznaniowe podlegały totalnej eksterminacji. W niedzielnej homilii na placu Matki Teresy padł apel o odważne świadectwo chrześcijańskie we współczesnym świecie w nawiązaniu do świadectwa męczenników albańskich i prześladowań, do jakich tam doszło. W sytuacji, w jakiej znajdują się świat i Europa, ten apel staje się coraz bardziej aktualny.

Chrześcijanie jednak nie stanowią w Albanii większości...

Albania jest krajem wieloreligijnym, w którym ponad 60 proc. mieszkańców to muzułmanie. Bardzo mocne – w kontekście dramatycznej sytuacji, jaką przeżywa dziś chrześcijaństwo w zderzeniu z islamem – były słowa papieża Franciszka na wczorajszym spotkaniu z władzami Albanii: „Niech nikt nie myśli, że może się zasłaniać Bogiem, gdy planuje i dopuszcza się aktów przemocy i prześladowania".

To apel do albańskich muzułmanów?

To apel, by żadna religia nie podlegała instrumentalizacji politycznej i nie służyła jako narzędzie przemocy. Ze strony Ojca Świętego jest wola, by mimo dramatycznego zderzenia z islamem w ostatnim czasie i prześladowań chrześcijan z tamtej strony próbować dialogu z tymi nurtami islamu, z którymi  jest to możliwe. Dowodem na to było niedzielne spotkanie z przedstawicielami innych religii, także z muzułmanami, na uniwersytecie w Tiranie.

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!