Obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Relacja

Przez całą niedzielę 10 kwietnia w Polsce trwały obchody upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej. Relacjonowaliśmy dla naszych Czytelników te wydarzenia.

Aktualizacja: 11.04.2016 04:53 Publikacja: 10.04.2016 07:43

Foto: PAP/Rafał Guz

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wysocy urzędnicy państwowi, dowódcy Sił Zbrojnych, parlamentarzyści, członkowie rodzin ofiar katyńskich.

Zginęli w katastrofie smoleńskiej

Kliknij, aby odświeżyć

22:46

Zakończyły się obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

22:10

Szef MON Antoni Macierewicz powiedział w TVP Info, że przez ostatnie lata narastała nienawiść do polityki Lecha Kaczyńskiego. Dodał, że ci, którzy przez sześć lat okłamywali społeczeństwo, powinni zgłosić swoich kandydatów do Komisji badającej katastrofę smoleńską. - Zostaną przyjęci. Musi nastąpić wspólne wyjaśnienie – powiedział Macierewicz.

21:33

- Wciąż idziemy do góry, wciąż rzucają w nas kamieniami, wciąż chcą sprowadzić lawinę. Dojdziemy do szczytu jeśli będziemy zmobilizowani, jeśli będziemy maszerować w zwartym szyku - przekonuje prezes PiS.

21:32

Osobne podziękowania prezes Kaczyński kieruje pod adresem Antoniego Macierewicza. Tłum skanduje "Antoni, Antoni". - Antoni dokonał cudów ze swoim zespołem. Do tego doszły oddzielne katastrofy smoleńskie. Trzeba wszystkim organizatorom podziękować. Wykonali ogromną pracę - mówi prezes PiS. Na Krakowskim Przedmieściu rozlega się gromkie "dziękujemy".

21:30

Kaczyński dziękuje klubom "Gazety Polskiej" i Tomaszowi Sakiewiczowi. - Bez niego, nie byłoby tego co uzyskaliśmy - podkreśla. Następnie wymienia Anitę Gargas. - Trzeba dziękować wszystkim autorkom i autorom filmów, które opisywały wydarzenia w Smoleńsku - dodaje. Dziękuje też "prasie niezależnej", a także Ruchowi im. Lecha Kaczyńskiego i Fundacji im. Lecha Kaczyńskiego.

21:29

- Te 6 lat pokazało bardzo wiele ludzi i czynów, które przyczyniły się do tego, że tutaj stoimy. Chciałem złożyć bardzo serdeczne, głębokie podziękowania ludziom Kościoła. Kościół odegrał w tym wszystkim ogromną rolę - mówi Kaczyński. Wspomina m.in. o. Tadeusza Rydzyka i Radio Maryja.

21:26

- Jest odpowiedzialność moralna, jest moralne napiętnowanie i ono musi być dokonane. Tragedia smoleńska nie była przypadkiem. Jeszcze w 2010 roku mówiłem: Chłopcy bawili się zabawkami i podpalili dom. Tak było. Z pewnością istnieje związek między przemysłem pogardy, a tym co się wydarzyło w Smoleńsku. Musimy umieć wyciągnąć z tego wniosku, także te moralne. To jest potrzebne naszemu narodowi. Ci, którzy tego nie rozumieją Polsce szkodzą. Polska musi być oparta o prawdę i sprawiedliwość - mówi prezes PiS.

21:24

- Nie mogę rozstrzygać jakie będą wyniki śledztw. Wiem, że zaczęło się prawdziwe śledztwo. I wiem, że Polacy wielokrotnie mylili się, gdy przebaczali zbyt łatwo. Przebaczenie jest potrzebne, ale przebaczenie po przyznaniu się do winy i wymierzeniu odpowiedniej kary - mówi Kaczyński.

21:23

- Musimy ustalić prawdę i wyciągnąć z niej wszystkie wnioski - podkreśla prezes PiS.

21:21

- Prawda musi się znaleźć w podręcznikach. Musimy znać fakty, musimy ustalić fakty, procesowo czy przez odpowiednie organy państwa. To dzieło się dopiero zaczyna. To co było dotąd to był pozór, udawanie. Dziś zaczyna się prawdziwa praca - mówi Kaczyński.

21:20

- Potrzebne są nazwy ulic, placów, rond. Musimy doprowadzić do tego, by ci, którzy zginęli zostali odpowiednio uczczeni. Wbrew polskiemu establishmentowi, wbrew tym, którym się wydaje, że mają prawo do władzy nad polską pamięcią. Nie mogą wygrać. My musimy zwyciężyć - mówi Kaczyński. Na Krakowskim Przedmieściu rozlegają się okrzyki "Zwyciężymy".

21:17

- Ale czy możemy powiedzieć, że wszystko już jest załatwione? Nie, wiele spraw nie jest załatwionych. Tutaj, na Krakowskim Przedmieściu musi stanąć pomnik smoleński - podkreśla Kaczyński. - Na tej ulicy musi stanąć pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dość czekania. Chce ogłosić z tego miejsca, że powołamy komitet budowy tych pomników - dodaje. Na Krakowskim Przedmieściu rozlegają się oklaski.

21:15

- Za tragedię odpowiadał poprzedni rząd. Rząd Donalda Tuska. Czynili wszystko, łamiąc wszystkie reguły, żeby ta pamięć umarła. Ale to się nie udawało. Już w pierwszych dniach i tygodniach ta pamięć trwała - mówi prezes PiS.

21:13

- Jest w nas nadzieja, że starania tych, którzy nie chcieli zapomnieć, po sześciu latach przyniosą rezultaty. Naszą pamięć chciano zabić, bo jej się bano - mówi prezes PiS. - Za tą tragedię, niezależnie od tego jakie były jej przyczyny, ktoś odpowiada, przynajmniej moralnie - dodaje.

21:10

Przed Pałacem Prezydenckim przemawia Jarosław Kaczyński.

21:06

21:05

Polacy na Ukrainie oddali hołd pamięci ofiar zbrodni katyńskiej oraz uczcili ofiary katastrofy samolotu Tu-154M. Wyrazy współczucia przekazali Polsce przedstawiciele najwyższych władz Ukrainy, premier Arsenij Jaceniuk i minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin.

W Kijowie ofiary dwóch tragedii wspominano podczas mszy świętej w kościele rzymskokatolickim pod wezwaniem św. Aleksandra, a następnie na cmentarzu ofiar NKWD w lesie w podstołecznej Bykowni.

Uroczystości odbyły się także m.in. we Lwowie, Żytomierzu, Winnicy i na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Piatichatkach pod Charkowem.

20:47

Z Archikatedry Św. Jana w stronę Pałacu Prezydenckiego idzie marsz. Przed Pałacem odbędzie się Apel Pamięci.

20:17

Jarosław Kaczyński w zeszłym tygodniu w rozmowie z Superstacją mówił, że przekonywał Lecha Kaczyńskiego, by nie leciał do Smoleńska. - Ja miałem jakieś takie wewnętrzne przeświadczenie, żeby nie lecieć samolotem - przyznał prezes PiS. - Mówiłem, że do Rosji to lepiej jednak pociągiem niż samolotem, ale to nie była jakaś obawa skonkretyzowana - dodał.

Poniżej na zdjęciu prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Bazylice Archikatedralnej.

Fot. PAP/ Jacek Turczyk

19:45

Trwa msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie. We mszy uczestniczy prezydent Andrzej Duda.

Fot. PAP/ Jacek Turczyk

W homilii ks. kanonik Piotr Pawlukiewicz mówił, wspominając dzień katastrofy smoleńskiej, że każdy mógłby powiedzieć dokładnie, co robił o godz. 9 10 kwietnia 2010 roku.

19:28

Polacy w Wielkiej Brytanii wzięli udział w uroczystościach poświęconych szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od porannego składania wieńców pod pomnikiem katyńskim na położonym w zachodnim Londynie cmentarzu Gunnersbury. Wzięło w nich udział około 80 osób. Podczas ceremonii odśpiewano hymn Polski i odczytano listę ofiar katastrofy smoleńskiej.

Centralnym punktem obchodów była msza święta w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli, którego proboszczem był ksiądz Bronisław Gostomski, jedna z ofiar katastrofy prezydenckiego Tu-154M. Ponad 300 wiernych, w tym ambasador RP w Wielkiej Brytanii Witold Sobków, modliło się za dusze osób, które zginęły w katastrofie samolotu.

Po południu kilkadziesiąt osób przyszło złożyć hołd ofiarom katastrofy pod budynek ambasady Polski w Londynie, gdzie ponownie odczytano listę pasażerów tragicznego lotu z 10 kwietnia 2010 roku oraz złożono okolicznościowy wieniec.

19:00

Wspomnienie o Izabeli Jarudze-Nowackiej w Plusie Minusie:

"Kiedy Armia Czerwona wkroczyła w 1939 roku do Polski, aresztowany został brat babci Izabeli Jarugi-Nowackiej. Nie był oficerem, więc do Katynia nie trafił. Nigdy jednak nie wrócił do domu. Dlatego zależało jej, by jechać do Smoleńska i w jakiś sposób oddać mu hołd".

Czytaj więcej

18:20

Wspomnienie o gen. Włodzimierzu Potasińskim w Plusie Minusie:

Bywały sytuacje, gdy gen. Włodzimierz Potasiński, silny człowiek, zwany przez podwładnych Wodzem lub Długim Nożem, stawał się bezradny. Zapominał numer PIN i gubił dokumenty. – Dla niego doba była zbyt krótka, dlatego takimi sprawami jak konto i karty zajmował się adiutant – wspomina wdowa po generale Marta Potasińska.

Czytaj więcej

17:46

17:37

Prezydent Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska odsłonili na Pałacu Prezydenckim tablicę pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

17:24

- Lech Kaczyński chciał, by Polska była krajem silnym, który będzie pomagał słabszym, a innych silnych bać nie będzie się musiała - powiedział Andrzej Duda.

Czytaj więcej

17:20

Za chwilę odsłonięcie tablicy prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Pałacu Prezydenckim.

17:18

- Z tragedii smoleńskiej powinniśmy wynieść jedność i solidarność, życzliwość i szacunek - powiedział prezydent Duda. Zwrócił się do zgromadzonych z apelem o wybaczenie sobie nawzajem wszystkich niesprawiedliwych słów, gorszących zachowań. - To wybaczenie jest dzisiaj nam ogromnie potrzebne, ono jest niezbędne - podkreślił.

17:15

- To wielki dorobek serc Polaków, to wielki dorobek naszych serc, być tutaj niezależnie od poglądów, wiary, wszelkich przekonań ideologicznych - powiedział Andrzej Duda. - Wszyscy byliśmy wtedy zjednoczeni, pamiętam tamte dni - dodał.

17:14

- Po 6 latach patrzymy jak dramatycznie została dotknięta Rzeczpospolita - powiedział prezydent Andrzej Duda.

17:11

- Ziemia smoleńska pochłonęła kolejną porcję polskiej krwi - powiedział prezydent przywołując wydarzenia katyńskie, które upamiętnić mieli członkowie delegacji lecącej 10 kwietnia 2010 roku do Smoleńska.

17:08

- Tamtego ranka, 10 kwietnia 2010 roku, nad lotniskiem Smoleńsk Północny opadła mgła. Zginęły w tej mgle otaczającej lotnisko zagajniki, zniknął w tej mgle biało-czerwony tupolew - mówi przed Pałacem Prezydenckim Andrzej Duda.

Fot. PAP/ Bartłomiej Zborowski

17:03

Uroczystości przed Pałacem Prezydenckim. Uczestnicy śpiewają hymn Polski. Za chwilę przemówi prezydent Andrzej Duda.

16:45

Wspomnienie o Sławomirze Skrzypku w Plusie Minusie:

W piatek 9 kwietnia 2010 roku, po 25 godzinnym locie z Kolumbii, podjechał jeszcze do NBP sprawdzić, czy jest gotowa walizka ze 160 monetami upamiętniającymi 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Miał je następnego dnia wręczyć uczestnikom uroczystości.

Czytaj więcej

16:25

- W drodze do Katynia, na służbie Rzeczpospolitej zginęło 96 osób, w tym zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Lech Kaczyński, generałowie rodzajów sił zbrojnych - mówi Ewa Błasik, wdowa po gen. Andrzeju Błasiku.

16:23

- To już sześć lat od kiedy nasze życie całkowicie się zmieniło - mówi Lucyna Gągor, wdowa po gen. Franciszku Gągorze.

16:19

W MON przemawia prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Musimy dążyć do prawdy, bo bez niej nie będziemy w stanie odbudować stosunków wewnętrznych, ani ułożyć stosunków z sąsiadami - mówi.

16:15

Antoni Macierewicz przemawia w MON podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. - Strata tak wielkiej części elity narodowej powaliłaby każdy naród. My byliśmy jeszcze świadkami sześciu lat próby zakłamywania pamięci tych ludzi i tego, co naprawdę się wydarzyło.

Czytaj więcej

16:06

Wspomnienie o Aramie Rybickim w Plusie Minusie:

"Aram Rybicki zostawił swój plecak w bagażniku auta, bo przecież z Katynia miał wrócić już po południu. Kierowca Klubu PO, który wiózł polityka na lotnisko po katastrofie długo nie mógł zebrać się na odwagę, by powiedzieć o pozostawionych w samochodzie rzeczach osobistych".

Czytaj więcej

16:00

Ulicami Warszawy idzie marsz z portretami ofiar katastrofy smoleńskiej.

Fot. PAP/ Bartłomiej Zborowski

15:54

Izabela Saryusz-Skąpska odczytuje nazwiska 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. W pewnym momencie załamuje się jej głos.

15:50

15:48

15:35

Zaczynają się obchody 6. rocznicy katastrofy w Smoleńsku. Przemawia Anna Maria Anders. - Dla mnie obecność w tym miejscu ma szczególne znaczenie - mówi.

Fot. PAP/ Radek Pietruszka

15:29

Tablice poświęcone prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu odsłonili na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz w sali konferencyjnej - której nadano imię zmarłego prezydenta - prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef MSWiA Mariusz Błaszczak oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

15:18

14:58

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec na grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Prezydentowi Dudzie towarzyszyła córka Kaczorowskiego, Jagoda Kaczorowska.

14:45

Na sugestie, że przynajmniej w weekend powinien odpocząć, odpowiadał, że wszyscy odpoczniemy po śmierci. Przed katastrofą smoleńską Jarosław Kaczyński widział w Aleksandrze Szczygle kandydata na premiera.

Czytaj więcej

14:37

14:27

- 10 kwietnia musi być dniem dobrej pamięci, nie przeciw, ale dla - zaapelował w Gdańsku przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Czytaj więcej

14:15

Pod lipą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, posadzoną przed sześciu laty w ogrodzie Szpitala Sapieżyńskiego w Wilnie, złożono kwiaty. W kościele św. Rafała odbyła się msza w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

W wileńskich uroczystościach zorganizowanych przez polską placówkę dyplomatyczną udział wzięli przedstawiciele polskich organizacji społecznych, harcerze i kombatanci.

Lipa, posadzona tuż po katastrofie smoleńskiej z inicjatywy dyrektora wileńskiego szpitala Gediminasa Rimdeiki, jest jedynym symbolem przypominającym w Wilnie o tragedii z 10 kwietnia 2010 roku.

14:04

Prezydent Andrzej Duda złożył w niedzielę, w 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej, wieniec przed pomnikiem upamiętniającym jej ofiary na stołecznych Wojskowych Powązkach. Prezydent złożył też wieńce przed grobami ofiar katastrofy.

13:50

Nagromadzenie faktów nieuwzględnionych przez komisję Millera świadczy o tym, że od początku rozważała ona jeden scenariusz przebiegu katastrofy smoleńskiej - uważa wiceszef podkomisji powołanej przez MON do ponownego zbadania katastrofy dr Kazimierz Nowaczyk.

Czytaj więcej

13:44

Rodzina zamordowanego w Katyniu Kapitana Henryka Tadeusza Narożanskiego, córka Jadwiga Krzyształowicz, wnuczka Marta Krzyształowicz i prawnuczka Antonina Krzyształowicz podczas uroczystych obchodów 76. rocznicy zbrodni katyńskiej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu

13:30

13:17

13:00

 

12:30

W Katyniu rozpoczęły się uroczystości związane z 76. rocznicą zbrodni katyńskiej. Na miejscu jest polska delegacja, która następnie, w Smoleńsku, odda hołd ofiarom katastrofy Tu-154M.

W skład delegacji, której przewodniczy pełnomocniczka premier Beaty Szydło ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders, wchodzi ponad 180 osób. Są to m.in. przedstawiciele rodzin katyńskich i rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska, przedstawiciele ministerstwa kultury, a także organizacji społecznych i instytucji kulturalnych m.in. Muzeum Katyńskiego, duchowni, harcerze i uczniowie ze szkół imienia ofiar Katynia.

12:17

- Dla mnie, moich dzieci i całej rodziny to czas walki o prawdę i sprawiedliwość. Były to więc długie lata - mówi w wywiadzie dla Wirtualnej Polski Ewa Błasik, żona gen. Andrzeja Błasika, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

11:54

11:49

Ludzie lewicy, rodzina i przyjaciele zebrali się przy grobie Jerzego Szmajdzińskiego, byłego ministra obrony narodowej, wicemarszałka Sejmu. Na cmentarzu w warszawskim Wilanowie złożyli kwiaty i zapalili znicze. - To, że zbieramy się tutaj co roku, świadczy o tym, że życie jest silniejsze niż śmierć  - mówił Leszek Miller. 

11:29

To, co przytacza MON w uzasadnieniu decyzji o ponownym badaniu katastrofy smoleńskiej, nie stanowi podstawy do wznowienia badania. Nie pojawiły się żadne nowe fakty - mówi dr Maciej Lasek, który był członkiem tzw. komisji Millera, badającej katastrofę.

Czytaj więcej

11:22

Warta i kwiaty przy grobach ofiar katastrofy smoleńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

11:13

11:05

- Myślę, że warto, żeby ci, którzy uważają, że wszystko jest wyjaśnione, jednak mimo wszystko patrzyli na to z punktu widzenia stanu naszego państwa, on wciąż jest niedoskonały - powiedziała Beata Kempa

10:48

10:35

Tak o tragedii informowaliśmy sześć lat temu naszych czytelników.

10:28

10:10

Premier Beata Szydło i lider PiS złożyli wieńce i zapalili znicze przy grobach ofiar katastrofy smoleńskiej, które są pochowane w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

10:05

10:04

09:54

Polska delegacja, która rano wylądowała na lotnisku w Witebsku, jest w drodze na uroczystości rocznicowe w Katyniu i Smoleńsku. Najpierw weźmie udział w obchodach na Cmentarzu Katyńskim, następnie odda hołd ofiarom katastrofy

09:47

- Zginęli ci, którzy służyli Polsce na czele z prezydentem Rzeczypospolitej. I chciałbym, żeby ta myśl, że służyli wspólnej sprawie była ważniejsza niż wzajemne konflikty - mówi prezes PSL-u W. Władysław Kosiniak - Kamysz

09:45

09:30

Ujawnienie ukrywanych lub nieznanych informacji mających istotne znaczenie dla badania katastrofy smoleńskiej to, jak mówił szef MON Antoni Macierewicz, powód wznowienia jej badania. Resort wskazuje na 13 nowych faktów lub dokumentów, które jego zdaniem nie zostały zbadane przez komisję Millera.

Czytaj więcej

09:17

Rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddali w niedzielę na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej sprzed sześciu lat. Na Powązkach znajduje się kwatera, w której pochowanych jest 28 ofiar katastrofy.

W uroczystości, zorganizowanej przez władze Warszawy, przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem wzięli udział m.in. przedstawiciele rodzin ofiar oraz władz państwowych i samorządowych, m.in: szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wraz z zastępcami, prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski oraz parlamentarzyści.

09:16

09:00

08:53

Premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński uczestniczyli w mszy św. odprawionej w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w intencji osób, które zginęły 6 lat temu pod Smoleńskiem.

Msza święta rozpoczęła się o godz. 8 rano w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca sąsiadującym z Pałacem Prezydenckim. Nabożeństwu przewodniczył ks. Przemysław Ćwiek.

08:47

Na warszawskich Powązkach rozpoczęły się centralne uroczystości 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej. O 8:41 - w dokładną godzinę katastrofy uczczono pamięć ofiar tragedii

08:42

08:35

08:24

Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w modlitwie przy grobie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu. Razem z nim hołd tragicznie zmarłym rodzicom oddaje Marta Kaczyńska wraz z córkami.

Prezydentowi towarzyszą też w krypcie katedry wawelskiej m.in. ministrowie jego kancelarii Krzysztof Szczerski i Wojciech Kolarski oraz wojewoda małopolski Józef Pilch.

08:22

Pielgrzymi z Białegostoku w miejscu katastrofy


08:17

Po 6 latach śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej przejęła od zlikwidowanej prokuratury wojskowej Prokuratura Krajowa; będzie się nim zajmował zespół ośmiu prokuratorów. Jedną z ostatnich czynności prokuratury wojskowej było przedłużenie postępowania do 10 października.

Czytaj więcej

08:06

07:59

Ponad 180 osób, m.in. członkowie rodzin ofiar, oficjalna delegacja z Anna Marią Anders na czele i duchowni, poleci w niedzielę na miejsce katastrofy smoleńskiej, by uczcić jej 6. rocznicę - podała ROPWiM. Wcześniej oddadzą oni hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.

Czytaj więcej

07:55

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz przedstawiciele Prezydium Sejmu uczcili pamięć parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Przed godz. 8 złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą posłów i senatorów - ofiary katastrofy oraz pod tablicą poświęconą marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu, który również zginął w katastrofie smoleńskiej.

07:43

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej uczczą 10 kwietnia pamięć bliskich. Część odda im hołd obecnością na miejscu katastrofy, inni - chwilą zadumy przy grobach. Dla części rodzin smoleńskich strata jest nadal tak bolesna, że wciąż nie chcą o niej rozmawiać.

Czytaj więcej

07:30

W wielu miastach Polski odbędą się obchody upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej. W ich intencji odprawione zostaną msze, pamięci ofiar dedykowane będą marsze, koncerty i wystawy. W wielu miejscach zapłonie 96 zniczy. W niektórych miastach 10 kwietnia o 8.41 zabrzmią syreny.

Czytaj więcej

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wysocy urzędnicy państwowi, dowódcy Sił Zbrojnych, parlamentarzyści, członkowie rodzin ofiar katyńskich.

Zginęli w katastrofie smoleńskiej

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej