Aktualizacja: 15.11.2019 06:07 Publikacja: 15.11.2019 06:07
Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license, fot. Ladgrad
Lustig urodził się 10 czerwca w Osijeku w rodzinie chorwackich Żydów. W czasie II wojny światowej był więźniem Auschwitz i Bergen-Belsen. Ocalał, opowiadał potem swoją historię: przeżył dzięki pomocy oficera, który pochodził z jego rodzinnych stron i znał jego ojca. Kiedy wyszedł z obozu ważył zaledwie 33 kg, był wycieńczony, ale przeżył. Większość jego rodziny, w tym ojciec i dziadek, wojny nie przetrwała.
Branko Lustig swoją pracę zawodową zaczynał w jugosłowiańskim przemyśle filmowym. W 1956 roku był kierownikiem produkcji wojennego obrazu Branko Bauera "Nie odwracaj się, synu". Współpracował też z Normanem Jewisonem przy "Skrzypku na dachu", przy "Wyborze Zofii" Alana Pakuli, przy serialach "Wichry wojny" oraz "Wojna i pamięć".
W 1988 roku przeniósł się na stałe do USA, do Los Angeles. Tam spotkał Stevena Spielberga. Razem z nim wrócił do Europy, do Polski i do bolesnego tematu Holocaustu. Był producentem "Listy Schindlera". Ze Spielbergiem w 1994 roku zdobył swojego pierwszego Oscara. Mówił wtedy na scenie: "Przeszedłem długą drogę z Auschwitz na tę scenę.Ci, którzy zginęli, zobowiązali mnie – jeśli przeżyję – do opowiedzenia tej historii". Swoją statuetkę podarował Yad Vashem. Potem uczestniczył w projekcie Spielberga, który w Shoah Foundation nagrał rozmowy z 50 tysiącami osób ocalonych z Holocaustu.
"Kiedy się poznaliśmy Branko powiedział, że musi być producentem "Listy Schindlera" — powiedział wczoraj Spielberg dziennikarzowi "Variety" – Zawinął do góry rękaw koszuli i pokazał mi numer z Auschwitz. Straciłem mowę. Tak zaczęła się nasza przyjaźń".
Drugiego Oscara Lustig, razem z Davidem Franzonim i Douglasem Wickiem zdobył siedem lat później - jako producent "Gladiatora". Był też producentem lub współproducentem"Peacemakera", "Hannibala", "Helikoptera w ogniu", "Królestwa niebieskiego", "American gangster".
W ostatnich latach Branko Lustig dzielił swoje życie między Los Angeles i rodzinną Chorwację. Od 2008 roku patronował i przewodniczył odbywającemu się tam Festiwalowi Tolerancji. Był honorowym obywatelem Zagrzebia.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
11 grudnia Netflix udostępnia pierwsze z szesnastu odcinków serialu „Sto lat samotności” według słynnej powieści Gabriela Garcii Marqueza. Po śmierci pisarza na jej ekranizację zgodzili się synowie pisarza.
Dwie nagrody dla twórców duńsko-polskiej „Dziewczyny z igłą” na bardzo politycznej gali
Wnętrze chatki Hagrida, centaury, Akromantule, Dementorzy i Mapa Huncwotów – to tylko niektóre atrakcje wystawy, którą w 2025 będą mogli odwiedzić w Polsce fani Harry'ego Pottera, magii i czarodziejskiej gry Quidditcha.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
Lubię też wyrażać swoich bohaterów poprzez muzykę – ich upodobania pomagają mi ich lepiej zbudować.
Steve McQueen po raz pierwszy opowiada o mieście swojego urodzenia. Jego „The Blitz”, dostępny na Apple TV+, mówi o niemieckich bombardowaniach Londynu między 1940 i 1941 r.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas