Nieoficjalnie: Debata wyborcza w TVP zmienia godzinę. Wiadomo kto ją poprowadzi

W związku z obawą sztabu PiS, że w debacie wyborczej, którą chce zorganizować TVP 9 października, może się pojawić Donald Tusk, godzinę rozpoczęcia debaty przesunięto - informuje Onet.

Publikacja: 04.10.2023 14:45

Michał Rachoń i Donald Tusk

Michał Rachoń i Donald Tusk

Foto: TVP/PAP, Paweł Supernak

Z informacji Onetu wynika, że debata ma się odbyć o 18:30, a nie, jak wcześniej planowano, o 21:00. Zmiana godziny debaty miałaby zmniejszyć jej oglądalność.

Początkowo, na zaproszeniu rozesłanym ogólnopolskim komitetom wyborczym, podano informację, że debata ma odbyć się o 21:00.

Jaki jest scenariusz debaty wyborczej w TVP?

Tymczasem - jak wynika z informacji Onetu - obecnie TVP planuje zorganizować debatę o 18:30. W siedzibie TVP trwają obecnie negocjacje na temat szczegółów debaty, która miałaby odbyć się w najbliższy poniedziałek. Byłaby to prawdopodobnie jedyna debata w takim formacie przed wyborami - PiS odrzucił wcześniej zaproszenie do debat organizowanych przez TVN. 

Czytaj więcej

TVP chce zorganizować debatę przed wyborami. Zaplanowano datę

Emisja debaty o 18:30 - jak zauważa Onet - po pierwsze sprawi, że debatę obejrzy mniej osób, a po drugie - że tuż po niej wyemitowane zostaną "Wiadomości", które omówią debatę zapewne w sposób korzystny dla PiS.

W czasie debaty uczestnicy mają mieć łącznie po 7 minut na udzielenie odpowiedzi na sześć pytań. Każdy uczestnik ma mieć też 60 sekund na swobodną odpowiedź. Nie przewidziano, by uczestnicy debaty mogli zadawać sobie nawzajem pytania.

Wśród prowadzących debatę ma być m.in. Michał Rachoń, dziennikarz TVP, który jest m.in. współautorem "Resetu", serialu atakującego Donalda Tuska za jego politykę wobec Rosji w czasie, gdy Tusk stał na czele rządu PO-PSL. Drugą prowadzącą ma być Anna Bogusiewicz-Grochowska.

PiS może reprezentować w debacie Elżbieta Witek

Kto weźmie udział w debacie w TVP?

Na razie nie wiadomo, kto będzie reprezentować PO na debacie. Udział Donalda Tuska uznaje się za mało prawdopodobny - Tusk deklarował wcześniej, że jest gotów na debatę, ale z Jarosławem Kaczyńskim. Udział Tuska w debacie w TVP nadal nie jest jednak wykluczony.

Zgodnie z art. 120 Kodeksu wyborczego, TVP ma obowiązek przeprowadzenia debaty pomiędzy przedstawicielami komitetów wyborczych, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich okręgach wyborczych.

Onet podaje, że Lewica ma wysłać na debatę jedną z posłanek: Joannę Scheuring-Wielgus, Agnieszkę Dziemianowicz Bąk albo Katarzynę Kotulę. Z kolei Trzecią Drogę ma reprezentować Szymon Hołownia lub Władysław Kosiniak-Kamysz. Konfederacja potwierdziła, że w debacie weźmie udział Krzysztof Bosak.

Z informacji Onetu wynika, że debata ma się odbyć o 18:30, a nie, jak wcześniej planowano, o 21:00. Zmiana godziny debaty miałaby zmniejszyć jej oglądalność.

Początkowo, na zaproszeniu rozesłanym ogólnopolskim komitetom wyborczym, podano informację, że debata ma odbyć się o 21:00.

Pozostało 90% artykułu
Wybory
Łukasz Mejza dostał się do Sejmu. Za jego sukcesem miała stać siatka fikcyjnych kont w internecie
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Wybory
Marszałek senior: Już 20 listopada Donald Tusk może być premierem
Wybory
Paweł Kukiz nie chce do PiS. Na czym polega spór?
Wybory
Pierwszy sondaż partyjny po wyborach: PiS na czele, spada mobilizacja
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Wybory
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Sawicki marszałkiem seniorem, Morawiecki ma formować rząd
Wybory
W sprawie rządu do 13 listopada wszystko będzie już jasne