Nieoficjalnie: Debata wyborcza w TVP zmienia godzinę. Wiadomo kto ją poprowadzi

W związku z obawą sztabu PiS, że w debacie wyborczej, którą chce zorganizować TVP 9 października, może się pojawić Donald Tusk, godzinę rozpoczęcia debaty przesunięto - informuje Onet.

Publikacja: 04.10.2023 14:45

Michał Rachoń i Donald Tusk

Michał Rachoń i Donald Tusk

Foto: TVP/PAP, Paweł Supernak

Z informacji Onetu wynika, że debata ma się odbyć o 18:30, a nie, jak wcześniej planowano, o 21:00. Zmiana godziny debaty miałaby zmniejszyć jej oglądalność.

Początkowo, na zaproszeniu rozesłanym ogólnopolskim komitetom wyborczym, podano informację, że debata ma odbyć się o 21:00.

Jaki jest scenariusz debaty wyborczej w TVP?

Tymczasem - jak wynika z informacji Onetu - obecnie TVP planuje zorganizować debatę o 18:30. W siedzibie TVP trwają obecnie negocjacje na temat szczegółów debaty, która miałaby odbyć się w najbliższy poniedziałek. Byłaby to prawdopodobnie jedyna debata w takim formacie przed wyborami - PiS odrzucił wcześniej zaproszenie do debat organizowanych przez TVN. 

Czytaj więcej

TVP chce zorganizować debatę przed wyborami. Zaplanowano datę

Emisja debaty o 18:30 - jak zauważa Onet - po pierwsze sprawi, że debatę obejrzy mniej osób, a po drugie - że tuż po niej wyemitowane zostaną "Wiadomości", które omówią debatę zapewne w sposób korzystny dla PiS.

W czasie debaty uczestnicy mają mieć łącznie po 7 minut na udzielenie odpowiedzi na sześć pytań. Każdy uczestnik ma mieć też 60 sekund na swobodną odpowiedź. Nie przewidziano, by uczestnicy debaty mogli zadawać sobie nawzajem pytania.

Wśród prowadzących debatę ma być m.in. Michał Rachoń, dziennikarz TVP, który jest m.in. współautorem "Resetu", serialu atakującego Donalda Tuska za jego politykę wobec Rosji w czasie, gdy Tusk stał na czele rządu PO-PSL. Drugą prowadzącą ma być Anna Bogusiewicz-Grochowska.

PiS może reprezentować w debacie Elżbieta Witek

Kto weźmie udział w debacie w TVP?

Na razie nie wiadomo, kto będzie reprezentować PO na debacie. Udział Donalda Tuska uznaje się za mało prawdopodobny - Tusk deklarował wcześniej, że jest gotów na debatę, ale z Jarosławem Kaczyńskim. Udział Tuska w debacie w TVP nadal nie jest jednak wykluczony.

Zgodnie z art. 120 Kodeksu wyborczego, TVP ma obowiązek przeprowadzenia debaty pomiędzy przedstawicielami komitetów wyborczych, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich okręgach wyborczych.

Onet podaje, że Lewica ma wysłać na debatę jedną z posłanek: Joannę Scheuring-Wielgus, Agnieszkę Dziemianowicz Bąk albo Katarzynę Kotulę. Z kolei Trzecią Drogę ma reprezentować Szymon Hołownia lub Władysław Kosiniak-Kamysz. Konfederacja potwierdziła, że w debacie weźmie udział Krzysztof Bosak.

Z informacji Onetu wynika, że debata ma się odbyć o 18:30, a nie, jak wcześniej planowano, o 21:00. Zmiana godziny debaty miałaby zmniejszyć jej oglądalność.

Początkowo, na zaproszeniu rozesłanym ogólnopolskim komitetom wyborczym, podano informację, że debata ma odbyć się o 21:00.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą