"Zdarzenie lotnicze": MiG-29 leciał nisko i uszkadzał dachy w okolicach wsi Szaleniec

Lecący na wysokości ok. 300 metrów (1 000 stóp) myśliwiec MiG-29 uszkodził dachy w kilku budynkach - informuje Dowództwo Generalne.

Publikacja: 20.06.2024 15:27

MiG-29

MiG-29

Foto: PAP, Adam Warżawa

Do incydentu doszło w okolicy wsi Szaleniec, w powiecie malborskim.

Powiat malborski: MiG-29 leciał nad budynkami szybciej niż dźwięk

Jak informuje Dowództwo Generalne "przed godziną 10.00 w trakcie wykonywania lotu szkolnego na samolocie MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, doszło do przekroczenia prędkości dźwięku podczas lotu na wysokości około 1000 stóp".

Czytaj więcej

Kiedy myśliwce F-16 dla Ukrainy? Holendrzy przekażą je już tego lata

Prędkość dźwięku wynosi ok. 1 200 km na godzinę (1 Mach). MiG-29 może rozwinąć prędkość ok. 2,3 Macha.

„Na skutek uderzenia fali dźwiękowej doszło do uszkodzenia pokryć dachowych w kilku budynkach” - podaje Dowództwo Generalne.

„Zgodnie z obowiązującymi procedurami dalsze czynności prowadzi Placówka Żandarmerii Wojskowej w Malborku oraz Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego” - czytamy w komunikacie.

Z informacji, które uzyskaliśmy od majora Macieja Kędzierskiego z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego wynika, że lekko uszkodzonych mogło być kilka budynków mieszkalnych i gospodarczych. Uszkodzenia są drobne. - Nikt w tym zdarzeniu nie ucierpiał fizycznie — powiedział nam rzecznik Bazy. Dodał, że oględziny na miejscu prowadzi Żandarmeria Wojskowa. - Wojsko pokryje wszelkie ewentualne straty, naprawimy uszkodzenia lub wypłacimy zadość uczynienie — dodał. Na miejscu oględziny obiektów prowadzą też pracownicy Urzędu Gminy Stare Pole. 

Mł. asp. Mariusz Wyciszkiewicz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Malborku przekazał nam, że na miejsce pojechał jeden zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej. - Strażacy pomogli usunąć dachówki z trzech budynków — powiedział nam. Pierwotnie strażacy mieli zgłoszenie o uszkodzonych dachówkach na jednym poszyciu budynku, ale na miejscu okazało się, że uszkodzenia są na trzech obiektach.  

Wojsko zapłaci za naprawę dachów uszkodzonych przez lot MiG-a

Dowództwo Generalne podało jednocześnie, że „Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej pokryją wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzonych budynków dochowując najwyższej staranności, aby przywrócić stan sprzed zdarzenia”.

Polska przekazała Ukrainie ok. 10 z 40 używanych przez nasze Siły Powietrzne poradzieckich myśliwców MiG-29. Myśliwce te produkowane były od 1983 roku — w tym czasie wyprodukowano ok. 1 600 egzemplarzy tego myśliwca.

Minimalna prędkość myśliwca MiG-29 to ok. 230 km na godzinę. Samolot ten może jednak latać z maksymalną prędkością 2 445 km na godzinę. Maksymalny pułap, na którym może lecieć myśliwiec MiG-29 to 17 500 m. Jego zasięg to ok. 1 800 km.

Do incydentu doszło w okolicy wsi Szaleniec, w powiecie malborskim.

Powiat malborski: MiG-29 leciał nad budynkami szybciej niż dźwięk

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wojsko
Katastrofa samolotu M-346 „Bielik” w Gdyni. Zginął major Robert „Killer” Jeł. Już wcześniej były problemy z tymi samolotami
Wojsko
Polska będzie strącać rakiety nad Ukrainą? Gen. Polko: Nie bylibyśmy w żadnej wojnie
Wojsko
Generał Skrzypczak o groźbach Rosji. „NATO też ma broń nuklearną”
Wojsko
"Proszę nie zabierać środków". Prezydent przeciw obniżaniu wydatków na obronność
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Wojsko
Obniżenie wydatków na obronność? Generał uspokaja. "Budżet będzie wzrastał"
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą