NIK wytknęła poważne błędy Mariusza Błaszczaka

Zwiększają się nakłady na obronę narodową. Na ten cel przeznaczamy już 2,22 proc. PKB. NIK, która skontrolowała te wydatki.

Aktualizacja: 26.06.2023 06:31 Publikacja: 26.06.2023 03:00

NIK zarzuciła Mariuszowi Błaszczakowi (na zdjęciu) m.in. to, że nie miał kontroli nad wydatkami podk

NIK zarzuciła Mariuszowi Błaszczakowi (na zdjęciu) m.in. to, że nie miał kontroli nad wydatkami podkomisji smoleńskiej, na czele której stoi Antoni Macierewicz.

Foto: PAP/Paweł Supernak

Najwyższa Izba Kontroli oceniła wykonanie budżetu na obronę narodową.

Ile wydano na obronę narodową?

Na ten cel zostało zaplanowanych 57 mld zł i tyle zostało wydanych. Jednak do tej puli trzeba doliczyć inne wydatki budżetowe, w tym z Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych czy Agencji Mienia Wojskowego. W rzeczywistości na armię poszło zatem ok. 60 mld zł, czyli 2,22 proc. PKB (przypomnijmy, że od 2023 r. będzie to 3 proc. PKB). Ale dodatkowe środki były wydatkowane na armię też z funduszy pozabudżetowych. To oznacza, że w praktyce państwo przeznaczyło na armię ok. 75 mld zł.

Czytaj więcej

Zmiany kadrowe w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Jest nowy szef

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej zaznaczył, że głównymi celami resortu było m.in. wzmocnienie zdolności operacyjnej jednostek na wschodzie kraju, modernizacja techniczna, wzrost liczebności wojska, rozbudowa Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni i Wojsk Obrony Terytorialnej.

Co NIK zarzuca Mariuszowi Błaszczakowi

NIK zarzucił MON, że objął klauzulą „zastrzeżone” niektóre dane dotyczące liczby żołnierzy. Pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej”. Przeciętne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło 158 903 osoby i było wyższe zaledwie o 0,6 proc. w porównaniu z 2021 r. Z danych NIK wynika, że żołnierzy zawodowych na koniec 2022 r. było 118,3, czyli o 4754 więcej niż na koniec roku 2021. Terytorialną Służbę Wojskową pełniło natomiast 31 729 żołnierzy WOT. Na rzecz armii pracowało 45 tys. osób cywilnych.

Wśród zarzutów, jakie NIK postawiła resortowi obrony, było między innymi niecelowe przelanie 400 mln zł na rachunek powierniczy przez Agencję Uzbrojenia w związku z realizacją jednego z programów modernizacyjnych, a także przeznaczenie dotacji celowej na realizację 15 zadań na rzecz 18. Dywizji Zmechanizowanej, w wysokości 259 mln zł przez Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Czytaj więcej

Ilu jest żołnierzy w Polsce? MON utajnia niektóre dane

Izba zarzuciła też Błaszczakowi, że nie miał kontroli nad wydatkami podkomisji smoleńskiej, na czele której stoi Antoni Macierewicz. W poprzednim roku podpisała ona 23 umowy cywilnoprawne na kwotę 1,2 mln zł. Kontrolerzy stwierdzili, że w przypadku dziewięciu umów zawartych z członkami podkomisji szef MON nie miał wiedzy o zakresie zadań wykonywanych przez jej członków, którym wypłacono wynagrodzenie, ale też wydatków ponoszonych na rzecz podkomisji przez inne podmioty: dowódcę Garnizonu Warszawa oraz dowódcę Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Szef MON tłumaczył, że dokumenty musi pozyskiwać bezpośrednio z podkomisji Macierewicza. „Podkomisja nie przekazuje informacji z trwającego badania, w tym informacji o wykonywanych czynnościach, ponieważ są one chronione tajemnicą” – wyjaśniło ministerstwo. Dodało, że podkomisja funkcjonuje poza strukturą Urzędu MON, a jej przewodniczący nie podlega Błaszczakowi.

NIK negatywnie ocenił zerwanie przez dysponenta Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych depozytu ministra finansów o wartości 6 mld zł na trzy dni przed terminem jego zakończenia. W ocenie NIK to świadczy o niegospodarności, gdyż spowodowało uszczuplenie przychodów w wysokości 31,8 mln zł, jakie Fundusz uzyskałby z odsetek.

Wojciech Skurkiewicz wyjaśnił w Sejmie, że zerwanie lokaty było konieczne z uwagi „na płatność ważnego programu, na kwotę około 330 mln dolarów”. W przypadku opóźnienia Polska byłaby narażona na kary umowne.

Najwyższa Izba Kontroli oceniła wykonanie budżetu na obronę narodową.

Ile wydano na obronę narodową?

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wojsko
Tarcza Wschód za miliardy. Założenia Narodowego Programu Odstraszania i Obrony
Wojsko
Zguba myśliwca nad polskim niebem. Wojsko wydało komunikat
Wojsko
Czym może być "Tarcza Wschód"? Ekspert: Fortyfikacje mogą sięgać 100 km w głąb kraju
Wojsko
Jak Tarcza Wschód ma zatrzymać wroga? Fortyfikacje na granicy z Rosją i Białorusią
Wojsko
"Tarcza Wschód" na granicy Polski. Ekspert: Nie budujmy Muru Chińskiego
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy