19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 13.01.2025 04:32 Publikacja: 06.12.2024 04:02
Foto: AFP
Notowania bitcoina przekroczyły poziom 100 tys. USD. Podczas czwartkowej sesji sięgały one nieco ponad 104 tys. USD. Kapitalizacja najpopularniejszej kryptowaluty przekroczyła 2 bln USD, a całego rynku wirtualnych walut sięgała w czwartek 3,7 bln USD. Stała się ona wyższa od nominalnego PKB Wielkiej Brytanii. Od wyborów prezydenckich w USA powiększyła się ona o około 1,3 bln USD, czyli o sumę zbliżoną do PKB Turcji. Bitcoin zyskał w ciągu miesiąca 48 proc., a od początku roku urósł o 144 proc. Jeszcze mocniej dał on zarobić inwestorom trzymającym go w długim terminie. Przez ostatnie pięć lat zyskał on blisko 1300 proc. wobec dolara. Jego notowania sięgnęły poziomu 10 tys. USD po raz pierwszy w 2017 r., a poziom 1000 USD przekroczyły w 2013 r. Przez te wszystkie lata wielokrotnie wieszczono „upadek” całego rynku kryptowalut. Te czarne prognozy jak dotąd się nie spełniły, a wirtualne aktywa stawały się coraz mocniej częścią finansowego mainstreamu.
Złoty w czwartek nieznacznie zyskiwał wobec głównych walut. Mocniejszą skalę zmian jego notowań widać zaś było w relacji z funtem.
Czwartkowy poranek przyniósł osłabienie złotego, głównie za sprawą wciąż silnego dolara. Ten jest napędzany wypowiedziami Donalda Trumpa. W czwartek wolne mają inwestorzy w USA.
Obawy dotyczące zaostrzenia wojny handlowej z USA znów dają o sobie znać. Ale już samo spowolnienie gospodarcze w Chinach sprawia, że inwestorzy oczekują dalszego osłabienia chińskiej waluty i spadku dochodowości długu.
Polska waluta udanie rozpoczęła dzień od umocnienia, ale ostatecznie musiała uznać wyższość dolara.
Nowy tydzień, choć z jednodniowym poślizgiem, rozpoczyna się bardzo udanie dla krajowej waluty.
Trzeci tydzień z rzędu wakacyjne wyjazdy z biurami podróży drożały. Tym razem o 75 złotych – podaje w najnowszym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.
Analiza nagrania z monitoringu pokazuje, że izraelscy żołnierze użyli pojazdu oznakowanego jako ambulans do przeprowadzenia akcji na Zachodnim Brzegu, która zakończyła się śmiercią dla 80-letniej Palestynki. Izraelskie wojsko twierdzi, że zdarzenie jest analizowane.
Zarząd Kanału Panamskiego niezrażony pogróżkami Donalda Trumpa zlecił konsorcjum firm i placówek naukowych z Francji i Belgii sporządzenie kompleksowego opracowania studium opłacalności modernizacji śluz tego szlaku wodnego. Nie podano tylko wartości tego zlecenia.
Zdaniem Jasona McGuinnesa, wiceprezesa Ryanaira ds operacyjnych błędem było oddanie w zarządzanie lotniska Nikola Tesli w Belgradzie francuskiej spółce Vinci. — To wielki błąd. W najbliższej przyszłości stamtąd z pewnością nie polecimy- mówił.
Polska nie wyraziła zgody na przelot nad swym terytorium samolotu wiozącego do Moskwy delegację słowackiego parlamentu - wynika z informacji słowackich mediów. Inne stanowisko na temat sprawy przekazało polskie MSZ.
Ogień trawi tereny o dużej gęstości zaludnienia, pożary w Los Angeles to jeden z najbardziej destrukcyjnych żywiołów w historii Kalifornii.
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym.
Najważniejsze francuskie spółki giełdowe należące do indeksu CAC 40 rozdały w 2024 roku akcjonariuszom 98,2 mld euro w ramach wypłaty dywidend i skupu własnych akcji — poinformował w dorocznym opracowaniu portal Vernimmen.com, wydawca podręcznika o zarządzaniu finansami firm Finance d'Entreprise, autorstwa ekonomisty, profesora Pierre'a Vernimmena (1946–1996). Portal publikuje co miesiąc bezpłatny biuletyn (La Lettre Vernimmen.net) poświęcony problemom i ocenom branży finansowej, a także zawierający dane, wykresy oraz odpowiedzi na pytania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas