Skutki niewłaściwego pełnomocnictwa

Wadliwość pełnomocnictwa ustalonego do reprezentowania strony przed sądem ma istotne konsekwencje – postępowanie toczące się z udziałem osoby bez właściwego umocowania jest nieważne

Aktualizacja: 24.06.2009 08:07 Publikacja: 24.06.2009 01:15

Skutki niewłaściwego pełnomocnictwa

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman

Sąd Najwyższy w niedawnym wyroku potwierdził, że oświadczenia składane przez takiego pełnomocnika nie wywołują żadnych skutków prawnych.

Sprawa, której dotyczy ten wyrok, ciągnie się od wielu lat. Chodzi o oddanie przez miasto stołeczne Warszawę w użytkowanie wieczyste działki gruntu położonej przy Alejach Jerozolimskich. Domaga się tego Polski Związek Motorowy (PZM), który ma ją w posiadaniu od lat 60. ubiegłego wieku.

[srodtytul]Odmowa z powodu zmiany przepisu [/srodtytul]

Związek zwrócił się do miasta, wskazując jako podstawę swego roszczenia art. 207 ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami w brzmieniu obowiązującym do lutego 2000 r. Pozwalał on posiadaczom gruntów będących własnością Skarbu Państwa lub gminy, którzy 5 grudnia 1990 r. nie legitymowali się dokumentami o przekazaniu im tych nieruchomości i nie mieli ich w dniu wejścia w życie tej ustawy (1 stycznia 1998 r.), żądać oddania im tych gruntów w użytkowanie wieczyste.

[wyimek]Mimo zmiany przepisów – prawa słusznie nabyte trzeba chronić[/wyimek]

Miasto uznało roszczenie PZM. Na początku 2000 r. Rada Gminy Centrum podjęła stosowną uchwałę, ale do zawarcia umowy ze związkiem nie doszło. Gmina podała jako powód zmianę art. 207, polegającą na wpisaniu do niego nowego warunku uwłaszczenia: zabudowania nieruchomości na podstawie pozwolenia na budowę z lokalizacją stałą. Ten warunek nie był spełniony; zabudowania znajdujące się na działce, zresztą nadające się tylko do rozbiórki, zostały wzniesione przed objęciem działki przez PZM.

PZM w tym stanie rzeczy wystąpił do sądu przeciwko miastu, domagając się (na podstawie art. 189 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=64D2E3E3F20ED68C2A76F60E8A3229BE?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link]) ustalenia, że prawo do użytkowania wieczystego mu przysługuje. Sąd I instancji oddalił żądanie, bo nie został spełniony ten warunek przewidziany w nowym art. 207. Sąd II instancji przesądził jednak – przez wzgląd na ochronę praw słusznie nabytych pod rządem art. 207 w starym brzmieniu – że użytkowanie wieczyste PZM się należy.

Sąd I instancji ponowne rozpatrujący sprawę nabrał wątpliwości, czy PZM ma interes prawny w ustaleniu swego prawa, skoro przysługuje mu roszczenie o zobowiązanie gminy do zawarcia umowy o oddanie mu działki w użytkowanie wieczyste. PZM zmodyfikował więc swe roszczenie i wystąpił o zobowiązanie do zawarcia takiej umowy.

Sąd jednak uznał, że PZM ma w tym wypadku prawo żądać także ustalenia. Miasto bowiem stawiało jako warunek oddania w użytkowanie wieczyste rozbiórkę zabudowań znajdujących się na działce. PZM nie chciał przystępować do kosztownych prac przed uzyskaniem pewności, że do umowy dojdzie, a tę dawał mu wyrok ustalający prawo do nabycia użytkowania wieczystego gruntu. Dlatego pełnomocniczka PZM przed sądem I instancji wróciła do poprzedniego żądania (o ustalenie) i jednocześnie zrzekła się roszczenia wobec miasta o zobowiązanie do zawarcia umowy oddania działki w użytkowanie wieczyste i cofnęła w tym zakresie powództwo.

[srodtytul]Droga dla związku otwarta [/srodtytul]

Gdy sprawa wskutek apelacji miasta znalazła się ponownie w sądzie II instancji, ten oddalił także pierwotne żądanie PZM (o ustalenie). Roszczenie bowiem o oddanie w użytkowanie wieczyste wobec zrzeczenia się go wygasło. Skoro zaś wygasło, to nie może być nigdy uwzględnione i zrealizowane. Nie można zatem także uwzględnić roszczenia o ustalenie obowiązku zawarcia umowy – argumentował sąd II instancji.

Sąd Najwyższy uchylił jednak wyrok sądu II instancji, zniósł postępowanie przed nim wywołane wniesieniem apelacji przez miasto i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Zadecydowała o tym słuszność twierdzenia PZM, że jego pełnomocnik nie był należycie umocowany (pełnomocnictwo było prawidłowe tylko w pierwszym postępowaniu przed sądem II instancji). [b]Powodem było to, że podpisał je tylko prezes, podczas gdy – zgodnie ze statutem PZM – niezbędny był także podpis skarbnika.[/b]

Brak właściwego umocowania powoduje – w myśl art. 379 pkt 2 k.p.c. – nieważność postępowania. Dlatego SN zniósł postępowanie przed sądem II instancji. Oznacza to m.in., że wszelkie oświadczenia pełnomocnika nienależycie umocowanego złożone przed sądem nie wywołały żadnych skutków prawnych – ani procesowych, ani materialnoprawnych – tłumaczyła sędzia Gromska-Szuster.

Droga zatem do rozpoznania i uwzględniania powództwa PZM o ustalenie jest znowu otwarta [b](sygn. I CSK 464/08)[/b].

[ramka][b]Sąd uwzględnia z urzędu[/b]

W art. 379 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=64D2E3E3F20ED68C2A76F60E8A3229BE?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] wskazano w sześciu punktach uchybienia proceduralne powodujące nieważność postępowania. Do nich obok uchybienia polegającego na braku należytego umocowania pełnomocnika strony należy m.in. sytuacja, gdy strona została pozbawiona możności obrony swych praw oraz gdy w rozpoznawaniu sprawy brał udział sędzia wyłączony z mocy ustawy. Sąd obowiązany jest brać pod uwagę nieważność postępowania z urzędu, w każdym stadium sprawy, a więc bez względu na to, czy któraś ze stron powołała się na nią, czy nie. Dotyczy to także Sądu Najwyższego. [/ramka]

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: [mail=i.lewandowska@rp.pl]i.lewandowska@rp.pl[/mail][/i]

Sąd Najwyższy w niedawnym wyroku potwierdził, że oświadczenia składane przez takiego pełnomocnika nie wywołują żadnych skutków prawnych.

Sprawa, której dotyczy ten wyrok, ciągnie się od wielu lat. Chodzi o oddanie przez miasto stołeczne Warszawę w użytkowanie wieczyste działki gruntu położonej przy Alejach Jerozolimskich. Domaga się tego Polski Związek Motorowy (PZM), który ma ją w posiadaniu od lat 60. ubiegłego wieku.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem