[srodtytul]Szansa na powstrzymanie komornika[/srodtytul]
Zasadniczo zgłoszenie wniosku o przywrócenie terminu nie wstrzymuje postępowania w sprawie ani wykonania orzeczenia. Jednakże art. 172 k.c. upoważnia sąd do wstrzymania postępowania albo wykonania orzeczenia. Decyzja taka zależy od konkretnych okoliczności sprawy. Sąd może ją podjąć na wniosek strony, ale także z urzędu, czyli z własnej inicjatywy. Nie jest konieczne przeprowadzanie w tym celu rozprawy. Sąd może wydać postanowienie o wstrzymaniu na posiedzeniu niejawnym.
W razie uwzględnienia wniosku o przywrócenie terminu sąd ma prawo natychmiast przystąpić do rozpoznania sprawy. Postanowienie przywracające termin jest bowiem niezaskarżalne.
[b]Jak liczyć, ile mamy czasu[/b]
- Terminy w postępowaniu sądowym, np. do wniesienia zażalenia, oblicza się według przepisów prawa cywilnego. Obowiązują więc w tym zakresie art. 111, 112, 115 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]. Sporadycznie może też mieć zastosowanie w postępowaniu cywilnym art. 113 k.c.
- W myśl pierwszego z tych przepisów termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeśli zaś początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.
- W art. 112 k.c. zapisano, że termin wyznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Tak więc termin tygodniowy do wniesienia zażalenia, które zostało doręczone we środę, upływa w następną środę o 24.OO.
Dwumiesięczny termin do wniesienia skargi kasacyjnej, od wyroku, który został doręczony z uzasadnieniem 19 sierpnia 2010 r., upłynie 19 października 2010 r. o 24.00
- W myśl zaś art. 115 k.c., jeśli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany za ustawowo wolny od pracy (są to tylko niedziele i święta wolne od pracy), termin upływa dnia następnego.
- Początek biegu terminów sądowych, tj. wyznaczanych przez sąd lub przewodniczącego, wskazano w art. 164 k.c. Zgodnie z tym przepisem bieg takiego terminu rozpoczyna się od ogłoszenia w tym przedmiocie postanowienia lub zarządzenia, a gdy k.p.c. przewiduje doręczenie z urzędu – od dnia jego doręczenia.
Jeśli więc np. przewodniczący na podstawie art. 207 § 2 k.p.c. wyznaczył pozwanemu dwutygodniowy termin do wniesienia odpowiedzi na pozew, a pismo z sądu o tym zostanie doręczone pozwanemu w czwartek 26 sierpnia 2010 r., to dwutygodniowy termin do przystąpienia do sprawy w tym charakterze upłynie 9 września.
[ramka][b]Kto jest stroną[/b]
Stroną w rozumieniu przepisów o terminach i ich przywracaniu są, oprócz powoda i pozwanego w procesie oraz wnioskodawcy i uczestnika postępowania nieprocesowego (np. o zasiedzenie, o zniesienie współwłasności), także pełnomocnik procesowy, interwenient uboczny, prokurator i organizacja społeczna, jeśli mogą uczestniczyć w danego rodzaju sprawach i zgłosili swój udział w nich, czy kurator ustanowiony dla osoby nieznanej z miejsca pobytu.[/ramka]
[ramka][b]Wystarczy nadać na poczcie[/b]
Oddanie pisma procesowego, pozwu, zażalenia, wniosku o przywrócenie terminu w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu – zapisano w art. 165 § 2 k.p.c. To samo dotyczy złożenia pisma przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej albo przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego oraz przez członka załogi polskiego statku morskiego u kapitana statku.[/ramka]