Aktualizacja: 16.07.2020 20:06 Publikacja: 16.07.2020 18:54
Foto: AdobeStock
Pandemia koronawirusa i spowodowany nią kilkutygodniowy lockdown całego państwa negatywnie przełożył się na finanse wielu zwykłych Polaków i firm. Świat nie stanął jednak w miejscu i każdego dnia polscy urzędnicy wydają tysiące decyzji administracyjnych. Żeby je skutecznie zakwestionować, potrzebne są pieniądze. Ich brak nie musi jednak oznaczać zamknięcia drzwi do sprawiedliwości. Prawo do sądu jest gwarantowane w konstytucji, a o jego skuteczną realizację ustawodawca zadbał w odpowiednich procedurach na długo przed pandemią. Takie rozwiązanie od lat funkcjonuje m.in. w procedurze sądowoadministracyjnej.
Zespół deregulacyjny Rafała Brzoski proponuje usprawnienie procedur legalizacji samowoli budowlanej. Nie chodzi o wspieranie naruszania prawa, ale o bezpieczeństwo.
W wydaniu 4.54 na użytkowników aplikacji mObywatel czeka nowa funkcja, która jest związana z wprowadzoną niedawno usługą „Podpisz dokument”.
Już w kwietniu uprawnieni emeryci i renciści otrzymają dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. I choć wypłata obejmie liczną grupę seniorów, to jednak pewna grupa jej nie dostanie.
Budowa ogrodzenia to jedna z pierwszych czynności wykonywanych po zakupie działki. Jeśli jednak mamy obok sąsiadów, sytuacja wymaga uzgodnień. Właściciele nieruchomości mogą się spotkać z propozycją współfinansowania budowy płotu lub jego wymiany. Czy trzeba na nią przystać?
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Ministerstwo Sprawiedliwości forsuje przepisy, które pozbawią na lata lub dożywotnio skazywanych kierowców możliwości pracy w zawodach, w których wymagany jest wymóg niekaralności. Sam Adam Bodnar jako RPO kwestionował konstytucyjność takich regulacji.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Rozstrzyganie sporów – przed sądem, arbitrami, polubownie – omawiano na konferencji „Warsaw Disputes Summit 2025”.
Nigdy dosyć wiedzy o prawach swoich i innych ludzi.
W odstępie pięciu dni poszerzone siedmioosobowe składy Izby Cywilnej SN z różnego nadania, bo razem nadal nie orzekają, podjęły dwie ważne uchwały dotyczące sporów frankowych, które, jak uważa wielu prawników, da się pogodzić.
Odpowiedzialność członków zarządu nie ogranicza się jedynie do odpowiedzialności cywilnej. Mogą odpowiadać solidarnie – w dodatku całym swoim majątkiem – za niezapłacone podatki.
Mija właśnie pięć lat od uruchomienia portalu do e-licytacji komorniczych. Ten system się sprawdza i jest sukcesywnie rozwijany.
Potrącenie jest niezwykle ważne dla przedsiębiorców. Ułatwia i przyspiesza rozliczenia. Tymczasem obowiązujące przepisy mogą uniemożliwić powołanie się na potrącenie w procesie gospodarczym.
Należyta kalkulacja oferty przez wykonawcę i jej odpowiednie udokumentowanie, jest kluczem do skutecznego dochodzenia roszczeń waloryzacyjnych przed sądem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas