Przyznanie pomocy: różne formularze dla firmy i obywateli

Kryteria przyznania prawa pomocy zwykłym osobom i osobom prawnym są trochę inne, zwłaszcza jeśli chodzi o dokumenty, których może zażądać sąd administracyjny.

Publikacja: 16.07.2020 19:10

Przyznanie pomocy: różne formularze dla firmy i obywateli

Zgodnie z prawem o postępowaniu przed sądami administracyjnymi osobie prawnej, a także innej jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, prawo pomocy w pełnym zakresie może być przyznane, jeżeli wykaże ona, że nie ma żadnych środków na poniesienie jakichkolwiek kosztów postępowania. Na częściowe prawo pomocy ma natomiast szansę firma, której brakuje środków na poniesienie pełnych kosztów postępowania.

Na pełną pomoc dla zwykłych obywateli może zaś liczyć osoba, która wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania, a na częściową – jeśli nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku dla utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

Czytaj także:

Wszystko o tym, jak skarżyć decyzje urzędników bez pieniędzy

Niektórzy nie muszą płacić z woli ustawodawcy

Brak środków nie zamyka drogi sądowej

Decyzja o zwolnieniu z kosztów zależy od konkretnej sytuacji

Co istotne, w obu przypadkach ciężar dowodowy, czyli wykazanie, w jak trudnej kondycji znajduje się skarżący, spoczywa na nim samym.

Osobom prawnym sprawę częściowo załatwia już samo wypełnienie formularza, który jest oznaczony symbolem PPPr.

Oprócz danych dotyczących skarżącego, takich jak NIP, REGON czy adres, we wniosku ujawnia się: wysokość kapitału zakładowego, majątku lub środków finansowych, wartość środków trwałych wnioskodawcy według bilansu na ostatni rok, wysokość zysku lub straty za ostatni rok obrotowy według bilansu, stan rachunków bankowych na koniec miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku.

Może się jednak zdarzyć, że dane ujawnione we wniosku nie są wystarczające. I tak, jeżeli oświadczenie osób fizycznych, tak jak osób prawnych, zawarte we wniosku nie wystarcza do oceny rzeczywistego stanu majątkowego i możliwości płatniczych czy sytuacji rodzinnej lub budzi to wątpliwości, sąd może wezwać do przedstawienia innych dowodów potwierdzających trudną sytuację. Na wezwanie sądu skarżący ma obowiązek złożyć dodatkowe oświadczenie lub przedłożyć dokumenty źródłowe dotyczące jego stanu majątkowego, dochodów. Dokumentami źródłowymi osób prawnych i jednostek organizacyjnych są w szczególności:

- odpisy zeznań podatkowych za ostatnie dwa lata kalendarzowe;

- wyciągi z posiadanych rachunków bankowych z ostatnich sześciu miesięcy;

- odpisy lub wypisy z rejestrów urzędowych;

- odpisy dwóch ostatnich bilansów.

Osoby fizyczne wypełniają formularz o symbolu PPF. Wnioskodawca ujawnia w nim przede wszystkim stan rodzinny, tj. ile osób pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym, a także dane dotyczące majątku.

W poszczególnych rubrykach druku jest miejsce nie tylko na wskazanie m.in., jakie nieruchomości, ruchomości, np. auta, maszyny, biżuterię, oszczędności czy papiery wartościowe posiada wnioskodawca. W formularzu znajduje się również miejsce na informacje o majątku współdomowników.

Dodatkowymi dokumentami, o które może jeszcze poprosić sąd na potwierdzenie stanu rodzinnego, dochodów i majątku, będą oprócz odpisów zeznań podatkowych za ostanie dwa lata w szczególności zaświadczenia: o wysokości osiągniętego dochodu, uzyskanych wynagrodzeń, honorariów i innych należności oraz otrzymywanych świadczeń z ostatnich dwóch lat oraz o sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej – wydawane przez upoważnionego pracownika gminy wykonującego zadania pomocy społecznej.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne